Prezes GPW: Greenspan nieodpowiedzialny
2007-09-11 11:22
© fot. mat. prasowe
"Uważam te wypowiedzi (Alana Greenspana o analogii obecnej sytuacji do 1998 i 1987 roku) za mało odpowiedzialne, a przede wszystkim za błędne" - napisał Ludwik Sobolewski, prezes GPW.
Przeczytaj także: Jutro bilans handlowy w USA
Komunikat z wypowiedzią prezesa Sobolewskiego opublikowany dziś rano: "Cechą obecnej sytuacji jest przede wszystkim to, że, owszem, instytucje związane z rynkiem kredytu w USA poniosły straty i prawdopodobnie nadal je ponoszą, ale te straty są rozproszone na bardzo wiele podmiotów uczestniczących w operacjach transferu ryzyka kredytowego, sekurytyzacji wierzytelności kredytowych i finansowaniu akcji kredytowej. To rozproszenie powoduje, że obecne problemy instytucji finansowych, a przez to całego rynku, są mniej groźne niż kiedyś, kiedy to do zwykłego procesu zabezpieczonego kredytowania nie wprowadzano aż tylu elementów inżynierii finansowej."SYTUACJA NA GPW
Poniedziałkowe notowania wyróżniły się niską aktywnością inwestorów, ale zarazem stosunkowo dużą zmiennością. Wartość transakcji podliczono na miliard złotych, co jest najsłabszym wynikiem GPW od sesji 2 stycznia i stawia pod znakiem zapytania wiarygodność zmian cen akcji i wartości indeksów.
Zaś indeksy już na początku notowań przełamały wsparcia w postaci dołków z ubiegłego tygodnia, po południu odrobiły je, by w ostatniej godzinie poranne dołki jeszcze pogłębić. Właśnie w ostatniej godzinie notowań wartość transakcji wyraźnie wzrosła. Nie na tyle jednak, by uznać całą sesję za wiarygodną i zmieniającą oblicze rynku, który wciąż poddaje się konsolidacji, choć dość nerwowej.
W poniedziałek spadły notowania 237. spółek, wzrosły 54.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Wczorajsza sesja w Stanach zaczęła się od spadków, którym przewodziły spółki związane z sektorem budowlanym i rynkiem nieruchomości. W drugiej części notowań przewagę uzyskały jednak byki i skutecznie odrabiały straty, podciągając S&P na 0,1-proc. minus, a Dow Jones na 0,1-proc. plus na zamknięciu. Można to wytłumaczyć względami technicznymi. Poziom 1.450 pkt. na indeksie S&P jest ważnym wsparciem i posiadacze akcji najwidoczniej postanowili bronić na nim swoich aktywów przed dalszą przeceną. Zobaczymy, jak długo im się to uda. Na giełdzie Brazylijskiej inwestorzy dyskontowali negatywne informacje w końca ubiegłego tygodnia - Bovespa stracił 3,5 proc.
W Azji, główne indeksy odreagowały ostatnie spadki. Nikkei zyskał 0,7 proc., Hang Seng 0,3 proc., a koreański Kospi 0,6 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce