Dziś bilans płatniczy Eurolandu za II kwartał 2007
2007-09-11 11:44
Przeczytaj także: GPW: WIG spadnie poniżej 58,6 tys. punktów?
W coraz większej ilości komentarzy słychać analogie obecnej sytuacji z tą z 1998 r., kiedy doszło do poważnego kryzysu na światowych rynkach finansowych (bankructwo funduszu LTCM i niewypłacalność Rosji). Wspominał o tym nawet Alan Greenspan. Przy takim stopniu niepewności, w jakiej funkcjonują rynki przez ostatnie tygodnie, takie porównania, zwłaszcza z ust darzonych szacunkiem ekspertów, przyczyniają się dodatkowo do nerwowych zachowań. To wszystko tworzy bardzo sprzyjające warunki do powrotu zniżek na dłużej. Atak na sierpniowe minima jest bardzo prawdopodobny.Najważniejsze informacje
- Spadek japońskiego PKB w II kw. 2007 r. wyniósł 0,3% w porównaniu z trzema pierwszymi miesiącami tego roku. Był to wynik gorszy od spodziewanego. W zestawieniu z II kwartałem 2006 r. spadek wyniósł 1,2% .
- W Wielkiej Brytanii inflacja PPI w sierpniu wyniosła 2,5%, a w przypadku bazowego wskaźnika 2,4%, co było zgodne z prognozami.
- Do końca przyszłego tygodnia europejskie banki i przedsiębiorstwa muszą zrefinansować papiery komercyjne za 140 mld USD. Upatruje się w tym przyczynku do utrzymania się nerwowej atmosfery na rynkach finansowych i dalszego zwiększenia premii za ryzyko przy lokowaniu w tego rodzaju instrumenty.
Dziś na rynkach
- Bilans płatniczy Eurolandu za II kwartał 2007 r.
- Bilans handlu zagranicznego USA za lipiec – spodziewany jest deficyt rzędu 59 mld USD. Przypomnijmy, że w ostatnich miesiącach deficyt malał, co wskazywało na ograniczanie zapotrzebowania amerykańskiej gospodarki na produkty importowane ze świata. W obecnej sytuacji mniejszy od spodziewanego deficyt zostanie zapewne źle przyjęty przez inwestorów, jako potwierdzenie słabnięcia amerykańskiego popytu.
- W USA zaplanowane jest wystąpienie Bena Bernanke, szefa Fed
1 2
oprac. : expander