Polaków stać na większe mieszkania
2007-09-12 11:12
Przeczytaj także: Czy popyt na kredyty mieszkaniowe się skończy?
Warto wspomnieć to, że do wyliczeń używaliśmy średniej pensji dla całego kraju i poszczególnych województw. GUS nie publikuje bowiem najświeższych średnich dla poszczególnych miast. Gdyby takie statystyki były już dostępne, pokazywałyby jeszcze wyższy wzrost płac niż statystyki ogólnopolskie i regionalne.
Wydaje się, że stabilizacja cen mieszkań jest tendencją trwałą. Może o tym świadczyć rekordowy wzrost zadłużenia Polaków z tytułu kredytów hipotecznych. W lipcu zadłużenie zwiększyło się o 5,2 mld zł. W najbliższym czasie ceny mieszkań będą rosły wolniej niż płace Polaków, a to oznacza, że z każdym kolejnym miesiącem będzie ich stać na zakup coraz większego mieszkania.
Prześledziliśmy jak od końca 2005 roku kształtuje się liczba m2, którą mogłaby kupić w poszczególnych miastach rodzina o zarobkach równych średniej pensji. Założyliśmy, że w naszej rodzinie oboje rodziców pracują i każde z nich otrzymuje pensję na poziomie średniego wynagrodzenia w danym województwie. Na podstawie tych danych obliczyliśmy, ile pożyczyłby takiej rodzinie jeden z banków o najbardziej liberalnym sposobie obliczania zdolności kredytowej. Zdolność kredytową podzieliliśmy przez średnią cenę m2 mieszkania w danym mieście. W ten sposób uzyskaliśmy informację ile m2 mogłaby kupić na kredyt nasza rodzina.
fot. mat. prasowe
Jak widać największy spadek ilości m2 które może kupić nasza rodzina miał miejsce w Gdańsku i Wrocławiu. Najmniej m2 może natomiast kupić rodzina w Krakowie. W tym mieście rozpiętość pomiędzy płacami a cenami mieszkań pozostaje największa.
Jak widać obserwowany od końca 2005 spadek liczby m2, którą może kupić rodzina został zahamowany w IV kwartale 2006. Jest to głownie efekt wzrostu płac oraz spowolnienia wzrostu cen mieszkań. Prognozujemy, że do końca roku „możliwości zakupowe” naszej rodziny poprawią się. Na koniec tego roku przeciętną Polską rodzinę będzie stać na zakup na kredyt mieszkania o powierzchni o 10m2 większej niż pod koniec 2006.
1 2
oprac. : expander