eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweInflacja w sierpniu 2007 poniżej oczekiwań

Inflacja w sierpniu 2007 poniżej oczekiwań

2007-09-14 10:28

Inflacja w sierpniu wyniosła 1,5% i była niższa od oczekiwań zarówno rynkowych jak i Ministerstwa Finansów (spodziewano się odczytu na poziomie 1,9%). Czy taka dynamika cen oznacza oddalenie widma kolejnej podwyżki stóp procentowych? Zdaniem analityka eHipoteka.com wszyscy praktycznie są zgodni co do tego, że Rada na posiedzeniu we wrześniu nie zmieni stóp procentowych.

Przeczytaj także: Inflacja jest niska, jakie będą stopy procentowe?

Kluczowe więc będą dane jakie pojawią się do czasu październikowego posiedzenia Rady. Rynek jak i członkowie RPP spodziewali się w lipcu i sierpniu poziomów inflacji niższych od celu inflacyjnego (odpowiednio 2,3% i 1,5%) a bardziej dynamiczny wzrost inflacji przewidywany jest na miesiące powakacyjne. Odczyt inflacji we wrześniu, oczekiwania co do dalszego kształtowania się tego wskaźnika w kolejnych miesiącach oraz bieżąca sytuacja makroekonomiczna (RPP podejmując decyzję o zmianie stóp procentowych patrzy na dynamikę wzrostu gospodarczego w Polsce i na świecie, kurs złotego, sytuację na światowych rynkach finansowych) będą wyznacznikiem przy decyzji RPP w październiku.

Czy najnowsze dane mogą uspokoić obecnych oraz przyszłych kredytobiorców? Po części tak, bo to daje nadzieję, że stopa rynkowa WIBOR 3m (na niej oparte najczęściej jest oprocentowanie kredytów hipotecznych, gotówkowych i samochodowych) wyhamuje swoje wzrosty (odzwierciedla ona oczekiwania co do poziomu stóp w przyszłych miesiącach, więc spadek oczekiwań na podwyżki stóp w przyszłości oznaczać będzie zastopowanie wzrostu tej stopy). Stopa WIBOR3m wzrosła od ostatniego posiedzenia RPP z 4,95% do 5,1% (to jest właśnie oznaka tego, że rynek już od pewnego czasu spodziewa się w październiku podwyżki głównej stopy referencyjnej do poziomu 5%).

Dla posiadaczy kredytów gotówkowych zmiana ta nie miała większego znaczenia (dla kredytu na 5 000 PLN przełożyło się to na wzrost raty o 40 groszy, dla kredytu na 5 lat), ale dla kredytobiorców, którzy mają obciążenia hipoteczne np. w wysokości 300 000 PLN taki wzrost oprocentowania przekłada się na wyższą ratę (kredyt na 30 lat) o 29 złotych. W całym okresie kredytowania taki ruch kosztuje kredytobiorcę „drobne” 10 tys. zł.

Trzeba jednak pamiętać, że gospodarka Polski znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju i jedna jaskółka, w postaci niższej inflacji wiosny nie czyni. Trzeba więc przygotować się, że do końca roku będziemy płacić wyższe raty (drobnym pocieszeniem może być fakt wzrostu oprocentowań lokat i obligacji w nowych emisjach) nawet o kolejne kilkanaście złotych (dotyczy to kredytów w kwocie co najmniej 100 000 PLN a więc zwykle kredytów hipotecznych lub względnie samochodowych) jeśli stopa WIBOR3m w kolejnych miesiącach wzrośnie powyżej 5,1%.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: