eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek walutowy 10-14.09.2007

Rynek walutowy 10-14.09.2007

2007-09-17 09:24

Przeczytaj także: Rynek walutowy 03-07.09.2007

Abstrahując od oceny możliwości szybkiej poprawy sytuacji po obcięciu przez FED stóp procentowych, należy zauważyć, że gdy tylko na rynek dotarły informacje zwiększające szanse na taki krok inwestorów ogarnęła gorączka. To prawda, że tak znaczne pogorszenie się sytuacji na rynku pracy jest silnym sygnałem, który może skłonić FED do podjęcia interwencji, jednak rynek najprawdopodobniej przereagował, gdyż w pewnym momencie rynek uwzględniał już nawet obniżkę o 50 pkt. baz, co stoi w sprzeczności z sensem wszelkich komentarzy Bena Bernanke w tym roku. FED jasno i konsekwentnie podkreślał, że jego głównym zmartwieniem jest poziom inflacji a nie tempo wzrostu gospodarczego, jednak informacje o słabnącym rynku pracy mogą skłonić go do rozluźnienia polityki monetarnej, jednak obniżka stóp aż o 50 pkt. baz. jest mało prawdopodobna, co z kolei wiąże się z ryzykiem gwałtownego odreagowania w wyniku zamykania nadmiernych krótkich pozycji w USD.

Nie tylko nastawienie FED grozi optymizmowi inwestorów, gdyż pod koniec tygodnia na rynek dotarły złe informacje z rynku nieruchomości, tym razem jednak pochodziły one nie z USA, lecz z Wielkiej Brytanii. Otóż okazało się, że Bank Northern Rock, który jest jedną z wiodących instytucji udzielających kredytów hipotecznych na tamtejszym rynku, musiał zwrócić się po pomoc finansową do Banku Anglii. Kłopoty tego banku nie wynikają jednak ze złej ściągalności rat kredytowych, tylko z niemożnością pozyskania długoterminowego finansowania w drodze emisji papierów wartościowych opartych na udzielonych kredytach. Inwestorzy, którzy sparzyli się na tego typu instrumentach emitowanych w oparciu o należności z rynku USA, darzą niechęcią również papiery z innych rynków. Jak na razie informacje te nie wywołały gwałtownej reakcji, choć trzeba przyznać, że nieznacznie popsuły w piątek nastroje na światowych rynkach akcji, jednak trudno oczekiwać, że inwestorzy je zignorują, co oznacza wyższy poziom ryzyka inwestycyjnego przyjmowanego przy wycenianiu aktywów.

Nadchodzący tydzień przyniesie nam sporo emocji, których w większości dostarczy nam wtorkowe decyzja FED w sprawie stóp procentowych oraz towarzyszący jej komunikat. Trudno przewidzieć, jaką decyzję podejmie FOMC, gdyż od czasu opublikowania raportu nie mogliśmy poznać opinii Bena Bernanke na ten temat. Rynek zakłada, że obniżka stóp jest w zasadzie pewna i to przynajmniej o 25 pkt. baz., dlatego wstrzymanie się przez FED z obniżką kosztu pieniądza wywoła gwałtowne spadki eurodolara oraz pogrąży giełdy. Obniżka stóp o 0,25 pkt. proc. jest już w zasadzie wkalkulowana, jednak będzie ona sygnałem, że FED przesunął się w stronę neutralnego nastawienia, co powinno pomóc eurodolarowi i rynkom akcji we wzrostach. Jeśli zrealizuje się mało-prawdopodobny scenariusz obniżki stóp aż o 50 pkt. baz. to będziemy zapewne świadkami huraoptymizmu na rynkach akcyjnych oraz dość dynamicznego ataku eurodolara na poziomy 1,40 i wyższe. Co zadecyduje FED? Dowiemy się już we wtorek o 20:15, a od tej decyzji zależy możliwość powrotu hossy na światowe rynki akcyjne.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

poprzednia  

1 2

oprac. : Krzysztof Gąska / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: