FOMC obniży stopy procentowe o 25 pkt?
2007-09-18 11:40
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Złoty także oczekuje na decyzję FOMC, gdyż sentyment do złotego zależy od sentymentu do rynków wschodzących, te z kolei znajdują się pod wpływem sytuacji na głównych rynkach giełdowych i wartości USD. Silniejszy dolar i niższe indeksy po decyzji będą wpływały negatywnie na wartość złotego. Słabszy USD i wzrosty cen akcji powinny umocnić naszą walutę. Sytuacja polityczna w kraju na razie nie ma znaczenia, lecz im bliżej wyborów i im więcej rankingów poparcia pokazujących ponowną wygraną Pis, tym rynki mogą być bardziej nerwowe. Osłabienie złotego nie powinno jednak być szczególnie duże i najprawdopodobniej znowu będzie jedynie dobrą okazją do sprzedaży EURPLN.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Los EURUSD leży w rękach FED. W wyniku wydarzeń z sierpnia, publikacji słabych danych makroekonomicznych, oczekiwania odnośnie obniżki ukształtowały się na poziomie pewnych 25 pkt, choć z pewnością bardzo wielu inwestorów dopuszcza także obniżkę o 50 pkt. My uważamy, że dzisiaj FOMC obniży stopy o 25 pkt, co spowoduje realizację zysków na akcjach i korekcyjne umocnienie USD. Efekt ten będzie jednak chwilowy. Jeśli FED obniży stopy o 50 pkt, giełda zareaguje wzrostami a dolar runie. Brak obniżki powinien spowodować silne spadki cen akcji i umocnienie dolara. Po decyzji FOMC o obniżce o 25 pkt pozostanie pewne poczucie niepewności wśród inwestorów i zaczną rodzić się nadzieje na dalsze stopniowe obniżki, co powinno osłabiać USD i poprawiać sentyment na giełdzie, zmienność jednak na początku powinna być duża.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Funt mocno ucierpiał w wyniku problemów firmy Northern Rock, która musiała być ratowana prze BoE. Słabość funta wynika także z tego, że inwestorzy uważają wcześniejszą pryncypialność (niechęć do podawania ręki spekulantom) BoE w radzeniu sobie z kryzysem za wadę. M.in. dlatego także indeks FTSE także mocno ucierpiał. Na razie nie widać pewnego poziomu, z którego funt mógłby się odbić. Wprawdzie 200-day średnia przy 1,9843 przyciąga uwagę inwestorów, lecz ogólnie sytuacja techniczna jest kiepska, a dalsza sytuacja fundamentalna zdeterminowana będzie przez decyzję FOMC.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Jen także nie powinien dziś pokazać nic oryginalnego. Inwestorzy czekają na FOMC i wszystkie czynniki lokalne są teraz w stanie zawieszenia. Jen jest generalnie słaby, po części ze względu na potencjalną wygraną Fukudy w najbliższych wyborach władz LDP, jednak głównym i dominującym czynnikiem będzie awersja do ryzyka – a ta zależy od siły USD i kondycji rynku akcji. Efekt obniżki 25 pkt może mieć chwilowy pozytywny wpływ na wartość jena, jednak w tym scenariuszu oczekujemy tylko chwilowego umocnienia USD (choć nie do jena) i spadków cen akcji. Ewentualny spadek kursu USDJPY może być krótkotrwały. Duża obniżka będzie miała z kolei pozytywny wpływ na ceny akcji, co powinno osłabić jena, ale z kolei osłabi także dolara. W tej sytuacji lepiej będzie otwierać pozycje na innych parach – EURUSD i GBPUSD.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2