Inwestowanie w luksusowe apartamenty
2007-09-18 12:34
W dzisiejszych czasach każda kategoryczna wypowiedź o rynku nieruchomości spotyka się z silnymi głosami sprzeciwu. Analitycy podzielili się bowiem w opiniach na temat opłacalności inwestycji w nieruchomości. Jedni twierdzą, że ceny mieszkań stanowczo wyhamowują - inni, że tendencja wzrostowa utrzyma się co najmniej do 2010 roku.
Przeczytaj także: Luksusowe nieruchomości w cenie
Podobnie podzielone są opinie na temat cen apartamentów czy penthousów. Co prawda jest to specyficzny fragment rynku – w skali inwestycji deweloperskich stanowi margines. Wiąże się jednak z wysokim prestiżem i opłacalnością.Do tej pory nie doczekaliśmy się dobrej definicji apartamentu. Istnieją jednak pewne cechy, które decydują o tym, czy dane lokum może być nazwane tym mianem. Po pierwsze – odpowiedni metraż (powyżej 100 m2) i jakość wykończenia. To jednak nie wszystko. Firmy budujące tego typu mieszkania wychodzą naprzeciw coraz wyższym wymaganiom klientów i podnoszą standard apartamentów o wyposażenie niespotykane dotychczas nawet w najdroższych polskich penthousach. Obecnie apartamenty powinny być położone w najlepszych lokalizacjach, posiadać widok na tereny zielone, ogród zimowy, luksusowe wyposażenie oraz pełną infrastrukturę teletechniczną i elektroniczną – zdarza się , że sterowaną przez telefon komórkowy. Często do dyspozycji mieszkańców pozostaje również basen, siłownia czy też spa. Do rzeczy powszechnych należą recepcja, ochrona czy też obsługa concierge.
Poprawa warunków płacowych w Polsce i szybko rosnąca liczba ludzi zamożnych sprawiają, że rośnie też siła nabywcza i zapotrzebowanie na tego typu lokale. Klientami firm specjalizujących się w budowaniu apartamentowców są przedstawiciele wyższej kadry zarządzającej, ale również firmy zagraniczne, które traktują taki zakup jako inwestycje i zarazem lokum dla swoich przedstawicieli.
Jedną z oryginalnych form apartamentów stanowią bardzo modne ostatnio lofty. Są to luksusowe mieszkania w zaadaptowanych fabrykach, magazynach lub halach przemysłowych. Ceny loftów nie są tak wysokie jak innych penthousów. Ich wyjątkowość polega na tym, że w architekturze często zachowane są elementy konstrukcyjne świadczące o poprzednim zastosowaniu (np. słupy, schody, wysokie stropy a nawet elementy maszyn). Standard i jakość wyposażenia schodzą więc na drugi plan, ustępując unikatowości i niepowtarzalnemu klimatowi miejsca. Biorąc pod uwagę, że większość takich mieszkań znajduje się w zabytkowych budynkach, możemy domyślać się, że ich ceny powinny rosnąć. Poza tym wiadomo, że wszystko co unikatowe jest wartością samą w sobie.
Przy zakupie apartamentu dużą rolę odgrywa fakt, iż takie lokum jest wyznacznikiem prestiżu i pozycji społecznej. Czy istnieje lepszy sposób zamanifestowania swoich możliwości finansowych niż posiadanie mieszkania, którego cena za metr kwadratowy przekracza kilkanaście tysięcy? Jednak przy wyborze apartamentu to nie cena odgrywa główną rolę. Liczy się przede wszystkim standard, lokalizacja i wyjątkowość inwestycji. Deweloperzy chętnie wykorzystują te motywacje potencjalnych klientów i do promocji swych produktów zatrudniają znane twarze mediów, popularnych sportowców czy też słynnych architektów.
Istnieją sprzeczne opinie dotyczące opłacalności inwestycji w apartamenty. Jedni twierdzą, że rynek penthousów jako zupełnie nowy i ograniczony odporny będzie na wahania koniunktury, inni zaś, że jako pierwszy odnotuje skutki przeceny.
Moim zdaniem, zgodnie z prawami gospodarki rynkowej, dopóki podaż apartamentów będzie ograniczona, to przy wzrastającym zapotrzebowaniu ich wartość będzie rosła. Decydując się jednak na tak kosztowną inwestycję, należy zwrócić szczególna uwagę na wyjątkowość i standard nabywanego lokum oraz upewnić się, czy nie mamy do czynienia ze zwykłym blokiem z dużymi mieszkaniami.
Przeczytaj także:
Rynek inwestycyjny - jakie trendy w IV kwartale 2023?
oprac. : Money Expert
Więcej na ten temat:
inwestowanie, inwestowanie w nieruchomości, inwestycje w nieruchomości, inwestowanie w luksusowe apartamenty, apartamenty