Decyzja FOMC spowoduje wzrost inflacji i załamanie USD?
2007-09-21 11:11
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Złoty ciągle testuje wsparcie przy 3,76. Umocnienie złotego wytraciło tempo po tym jak inwestorzy w USA ochłonęli po obniżce stóp we wtorek i przestali wczoraj kupować akcje, niepewność wprowadza także trwająca wyprzedaż obligacji z obaw o możliwość wzrostu inflacji. Słabość USD powinna pomagać złotemu, jednak efekt ten nieco zmniejszony jest poprzez obawy, że obecna polityka FED może doprowadzić do odwrócenia się inwestorów od dolara i amerykańskich aktywów możliwość to by oznaczało możliwość dużego wzrostu stóp procentowych w USA. W pierwszej fazie spowodować to mogłoby niepokoje na rynkach, w drugiej jednak zwiększyłoby popyt na aktywa w krajach, których gospodarki się rozwijają pomyślnie, tak jak w Polsce. Z tych względów uważamy, że złoty w dłuższym terminie będzie mocny, szczególnie do USD, w krótkim należy się wykazać cierpliwością i sprzedawaniem EURPLN na wzrostach.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Sytuacja dolar jest zła fundamentalnie i technicznie. Fundamentalną przyczyną jest oczywiście obniżka stóp procentowych, która może być pierwszą w większym cyklu oraz obaw, że wywoła to inflację. Inwestorzy kupują złoto i aktywa, które będą zachowywały się dobrze w obliczu utraty siły nabywczej przez pieniądz. Oczekujemy dalszych wzrostów i nadal rekomendujemy zakupy EURUSD najlepiej na 20-30 punktowych korektach. Następnym celem jest okolica 1.4150. Trend spadkowy USD może być silny i trwały, dlatego, że sprzedawanie dolarów nie niesie dużego ryzyka – jest to bardzo dobrze uzasadniony fundamentalnie trend i co najważniejsze zarówno w krótkim jak i w długim terminie. Należy też pamiętać, że długoterminowi inwestorzy i korporacje mogą i powinny zacząć dołączać się do tego trendu.
fot. mat. prasowe
GBP/USD
Funt umocnił się istotnie wobec waluty amerykańskiej w dniu wczorajszym, jednak w dalszym ciągu istotnie tracił na wartości wobec euro. Lepsze dane na temat podaży pieniądza M4 a także sprzedaży detalicznej pomogły funtowi powrócić w okolice powyżej 2,0100. Pomimo, tego sadzimy, że w BoE pozostanie mniej jastrzębi, jako że inflacja w dalszym ciągu znajduje się poniżej celu Banku Anglii. Na wykresie w skali 1h GBPUSD pozostaje w lekkim kanale wzrostowym, którego dolne ograniczenie wyznacza wsparcie na poziomie 2,0030, gdzie funt prawdopodobnie będzie znów kupowany. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 2,0050. 61,8% zniesienia fib wyznacza najbliższy opór na poziomie 2,0170.
USD/JPY
Wczoraj dolar tracił na wartości w stosunku do wielu walut, w tym również jena. Obniżka przez Fed głównej stopy procentowej o 50pb sprawiła, że obecnie inwestycje typu carry-trade są mniej atrakcyjne na tej parze. Dodatkowo, perspektywy gospodarki amerykańskiej nie są najlepsze, co powoduje mniejsze zainteresowanie tymi ryzykownymi inwestycjami. Wczorajsze umocnienie jena należy traktować jako korektę ostatnich silnych wzrostów w okolice 116,30. Na wykresie w skali dziennej ukształtowała nam się formacji trójkąta, wobec czego istnieje ryzyko testu dolnej linii poprowadzonej po ostatnich minimach. Nie ma jednak fundamentalnych przesłanek do istotnego umocnienia się jena. Głównym czynnikiem może być jedynie silna presja na dolara.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2