eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweW sierpniu 2007 traciły fundusze akcji

W sierpniu 2007 traciły fundusze akcji

2007-09-21 11:12

W obliczu trwających od kilkunastu tygodni wahań na światowych giełdach, w sierpniu część inwestorów zdecydowała się na przetasowania w portfelach przesuwając część aktywów z funduszy zaangażowanych na polskim rynku akcji do produktów dłużnych i pieniężnych.

Przeczytaj także: Rating funduszy inwestycyjnych IX 2014

Według naszych szacunków, łączne sierpniowe saldo wpłat i umorzeń do krajowych funduszy inwestycyjnych było dużo niższe niż w poprzednich miesiącach. Mimo tego dodatni wynik (+0,35 mld PLN) należy uznać za dobry w obliczu tego co od dwóch miesięcy dzieje się na rynkach akcji. A porównując go z poprzednimi miesiącami trzeba pamiętać, że były one na polskim rynku rekordowe (lipcowy napływ netto to ok. +5,3 mld PLN, zaś czerwcowy - ok. +5,2 mld PLN). Łącznie od początku roku fundusze inwestycyjne pozyskały 29,4 mld PLN. W przypadku 8 produktów, przewaga wpłat nad umorzeniami wyniosła ponad 100 mln PLN. Najwięcej nowych środków pozyskał Arka BZ WBK Ochrony Kapitału FIO ? ponad +300 mln PLN. Blisko +130 mln PLN to rezultat trwającej od końca czerwca emisji certyfikatów nowego funduszu zamkniętego z ochroną kapitału: KBC BRIC FIZ. Łącznie te 8 funduszy pozyskało blisko +1,6 mld PLN. W sumie w sierpniu 127 funduszy zanotowało dodatni bilans wpłat i umorzeń, 126 przewagę wypłat, zaś pozostałe nie odnotowały zmian.

W sierpniu traciły przede wszystkim grupy funduszy, które w ostatnich miesiącach cieszyły się największym powodzeniem, czyli te, które przynajmniej część aktywów lokują na polskim rynku akcji. Najwięcej środków odpłynęło z grupy funduszy mieszanych (zrównoważonych i aktywnej alokacji), w której, według naszych szacunków przewaga wypłat wyniosła blisko -520 mln PLN. Z rachunków produktów akcji polskich ubyło ok. -500 mln PLN, zaś funduszy stabilnego wzrostu ok. -150 mln PLN. Mimo to w grupach tych znalazły się produkty, których saldo wpłat i umorzeń było pokaźne: PKO/Credit Suisse Akcji FIO, Pioneer Akcji Polskich FIO oraz DWS Polska FIO Top 25 Małych Spółek pozyskały pow. +100 mln PLN każdy.

Również fundusze alternatywne zakończyły sierpień na minusie, tracąc ponad -140 mln PLN. Największy odpływ środków w tej grupie zanotował ING Parasol SFIO subfundusz Selektywny Plus ok. -130 mln PLN.

Sierpniowy wynik uratowały przede wszystkim fundusze rynku pieniężnego, dedykowane głównie inwestorom instytucjonalnym, które pozyskały z rynku ponad +920 mln nowych aktywów. Gdyby nie te produkty, łączne saldo wpłat i umorzeń do wszystkich funduszy okazałoby się ujemne. Fundusze z grupy RPP, wobec spodziewanych podwyżek stóp procentowych, stają się atrakcyjniejsze od funduszy obligacyjnych, ponadto stanowią alternatywę wobec innych inwestycji podczas giełdowej dekoniunktury. Najwięcej nowych środków w minionym miesiącu pozyskał, wspomniany już fundusz, Arka BZ WBK Ochrony Kapitału FIO, a także ING Parasol SFIO subfundusz Gotówkowy Plus ? blisko +280 mln PLN.

 

1 2

następna

oprac. : INTERIA.PL INTERIA.PL

Bankowcy są optymistami

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: