GPW: sektor bankowy wpiera WIG20
2007-09-24 09:31
Przeczytaj także: USA: rynek finansowy czeka na raporty Bear Stearns i Goldman Sachs
Dobry koniec znakomitego tygodniaW piątek indeksy na giełdach europejskich rosły. Dobre wyniki Oracle i Nike podnosiły kontrakty na amerykańskie indeksy, a to pomagało Europejczykom. Nie przeszkadzał im nawet bardzo wysoki kurs EUR/USD. Rano sięgnął on poziomu 1,41 USD, ale potem nastąpiła niegroźna realizacja zysków. Obozowi byków nie zaszkodziło nawet to, że indeks PMI dla strefy euro dla obu segmentów gospodarki (usługi i produkcja) wyraźnie spadły (do poziomu najniższego od 2 lat). Indeksy zakończyły sesję umiarkowanymi wzrostami, ale francuski CAC-40 praktycznie się nie zmienił.
W USA inwestorzy cieszyli się w piątek dobrymi raportami Nike i Oracle oraz decyzją Texas Instruments o skupie własnych akcji. Nie było żadnych innych powodów do kupowania akcji. Wypowiadało się co prawda kilku członków Fed, ale to, co mówili nie miało żadnego praktycznego znaczenia. Frederic Mishkin , gubernator Fed, muszą czasem zgadywać, co stanie się w przyszłości z gospodarką (był jak widać szczery do bólu). Kuriozalna była wypowiedź Donalda Kohna, wiceszefa Fed, który stwierdził, że Fed swoimi decyzjami wcale nie ratuje inwestorów, którzy podejmowali ryzykowne decyzje, a jedynie kieruje się stanem gospodarki. Najlepiej powiedzieć, że czarne jest białe i udawać, że nic się nie dzieje. Kompletnym truizmem popisał się Kevin Warsh, który powiedział, że kryzys będzie się utrzymywał do momentu, kiedy inwestorzy uwierzą w wartość posiadanych aktywów. Pojawił się też Alan Greenspan twierdzący, że ceny domów będą spadały, ale za wcześnie jest jeszcze na stwierdzenie, czy doprowadzi to do recesji.
Na innych rynkach widoczne były gwałtowne zmiany kursów i cen, ale nie doprowadziło to do istotnych zmian na wykresach. Kurs EUR/USD, po korekcie w środku dnia, wrócił w okolice czwartkowego zamknięcia (dolar nawet kosmetycznie stracił zbliżając się do 1,41 USD za euro). Cena ropy pokonała w czasie sesji 82 USD za baryłkę (różne źródła podają różne wartości, ze względu na zmianę serii kontraktów), ale potem rozpoczęła się korekta. Koniec dnia pozwolił jednak na odrobieniu prawie wszystkich strat. Miedź nie zmieniła ceny, a złoto kosmetycznie staniało.
Na rynku akcji dzień wygasania wrześniowych serii instrumentów pochodnych powinien był doprowadzić do gwałtownych zmian cena akcji i wartości indeksów, ale nic takiego nie można było zaobserwować. Indeksy szybko wzrosły, a po 2,5 godzinach zaczęły się powoli osuwać w oczekiwaniu na rozgrywkę kończącą sesję. Byki ją wygrały i potwierdziły tym, że nie spoczną dopóki nie zaatakują rekordowych poziomów. Dzisiaj jest dzień bez danych makro (dane o zamówieniach przemysłowych strefy euro nie będą miały żadnego znaczenia), więc liczyć się będą tylko nastroje, a te są niezłe. Jednak bardzo przydałoby się już indeksom wejście w jakiś trend boczny, więc niewykluczone, że po prostu zobaczymy marazm.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion