eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeBilans płatniczy Eurolandu za lipiec 2007 szacowany na 3,7 mld euro

Bilans płatniczy Eurolandu za lipiec 2007 szacowany na 3,7 mld euro

2007-09-24 12:27

Przeczytaj także: Jaki bilans płatniczy Eurolandu za lipiec 2007?

Sytuacja zatem jest wciąż daleka od wyjaśnienia. Trochę nieoczekiwanie znów bardzo wiele będzie zależeć od kursu EUR/USD. Coraz częściej słychać głosy, że zniżka dolara oznaczałaby nowe wyzwania dla walki z inflacją w USA. W tej sytuacji kolejne cięcia stóp mogłyby być utrudnione. Równocześnie dalszy silny spadek dolara musiałby się wiązać z narastającym zagrożeniem pojawienia się zjawisk recesyjnych w Ameryce, a to raczej skłaniałoby do zainteresowania dolarem (jako tradycyjną lokatą na złe czasy) niż kontynuacji wyprzedaży. Wobec tego dalsza deprecjacja dolara nie musi być przesądzona. Biorąc pod uwagę duży wpływ słabnącego dolara na ostatni wzrost cen towarów, odwrócenie spadkowej tendencji amerykańskiej waluty byłyby złym znakiem dla rynku surowców, a w konsekwencji rzutowałoby na postrzeganie emerging markets.

Poniedziałek zapowiada się spokojnie, bo nie ma publikacji istotnych danych makroekonomicznych. Większe emocje zaczną się od wtorku, kiedy na rynek napłyną kolejne informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości.

Najważniejsze informacje

  • Bilans płatniczy Eurolandu za lipiec – szacowany jest na 3,7 mld euro.
  • Wstępny wrześniowy odczyt indeksu PMI dla Eurolandu wypadł słabiej niż się spodziewano – dla przemysłu wyniósł 53,2 pkt wobec 54 pkt prognozowanych i 54,3 pkt w sierpniu, dla usług 54 pkt wobec 57,5 pkt prognozowanych i 58 pkt w sierpniu.
  • Wygasały wrześniowe kontrakty terminowe, co w ostatniej godzinie sesji na polskim rynku zaowocowało podażą akcji wynikającą z zamykania transakcji arbitrażowych.
  • Dokonano zmian w indeksie środkowoeuropejskim, będącym bazą dla ETF. Ucierpiały na tym Netia i TP, których rola została graniczona w indeksie.

Dziś na rynkach

  • Poznamy zamówienia przemysłowe za lipiec w Eurolandzie – oczekiwany jest spadek o 3% m/m i wzrost o 10,4% r/r, miesiąc wcześniej wzrost wyniósł 13,8% r/r.
  • W Polsce zostanie opublikowana sierpniowa inflacja bazowa netto – ma wzrosnąć do 1,6% r/r wobec 1,5% r/r w lipcu.
  • W Wielkiej Brytanii zostaną podane comiesięczne dane o cenach nieruchomości
  • Nie pracują japońskie rynki finansowe.
  • Decyzja w sprawie stóp procentowych na Węgrzech.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: