Bank Węgier obniżył stopy procentowe
2007-09-24 18:31
Przeczytaj także: Jaka inflacja bazowa w Polsce w sierpniu 2007?
Przy braku ważniejszych publikacji makro, poniedziałkowa sesja w Europie przebiegała bardzo spokojnie, czemu towarzyszyły niewielkie wahania głównych indeksów. O godz 17.15 niemiecki DAX tracił 0, 1 proc., podobnie jak francuski CAC40, a brytyjski FTSE był 0,2 proc. na plusie. Inwestorzy najchętniej kupowali akcje spółek surowcowych, które zyskują na drożejącej miedzi oraz ropie utrzymującej się na rekordowo wysokich poziomach.Mniejszym powodzeniem cieszył się natomiast sektor finansowy, po obniżeniu rekomendacji niemieckiego Comerzbank oraz spekulacji na temat słabszych wyników Deutsche Bank. Niewielkie zmiany indeksów europejskich wynikły również ze spokojnego otwarcia za oceanem, gdzie indeksy S&P i Dow Jones rozpoczęły tydzień na lekkich plusach.
WALUTY
Poranny rekord euro został już poprawiony. Teraz najwyższa cena płacona za wspólną walutę to 1,4059 USD. Sytuacja zaczyna być niepokojąca, ale nie dla Amerykanów, którym łatwiej będzie eksportować swoje towary, lecz dla europejskich przedsiębiorstw, dla których eksport poza UE będzie utrudniony, a trzeba będzie się zmierzyć z amerykańską konkurencją na rodzimych rynkach. Euro jest już silnie wykupione i korekta może zacząć się w każdej chwili.
Spadek dolara przełożył się wreszcie na wzrost notowań jena, który zyskał 1,2 proc. do dolara i 0,6 proc. do euro. Ryzyko znów przestało być modne.
Ale złoty nie jest widać uważany za walutę wysokiego ryzyka. Kurs dolara spadł u nas do 2,667 PLN, euro trzyma się na 3,757 PLN, a frank podrożał do 2,277 PLN.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce