System ochrony depozytów w Wielkiej Brytanii jest pusty?
2007-09-25 10:48
© fot. mat. prasowe
Według brytyjskiej gazety system ochrony depozytów w Wielkiej Brytanii dysponuje kwotą zaledwie 4,4 mln funtów, w porównaniu do 49 mld dolarów w analogicznym systemie w USA.
Przeczytaj także: Jaka inflacja bazowa w Polsce w sierpniu 2007?
Wiadomość podana przez gazetę, która nie powołała się na żadne źródła spowodowała poranną wyprzedaż funta na światowych rynkach, który spadł o 1 proc. do jena i o pół procent do dolara, notując spadki także wobec innych walut.Kwota na ochronę systemu depozytów wydaje się śmiesznie mała, jeśli pamiętać, że w zeszłym tygodniu klienci banku Nothern Rock wypłacili z niego 2 mld funtów wycofując swoje oszczędności. Wiadomość podana przez Independent traktowana jest poważnie - zamieściły ją światowe serwisy informacyjne jak Bloomberg czy Reuters. Sprzęga się też w czasie z ostrzeżeniami Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który ostrzegł, że rynki finansowe długo nie wrócą jeszcze do równowagi.
SYTUACJA NA GPW
Poniedziałkowe notowania już tradycyjnie przyniosły ze sobą wyraźny spadek aktywności inwestorów - obroty podliczono na nieco ponad 1 mld PLN, w porównaniu do 2,5 mld PLN w piątek.
Większa część sesji była nieciekawa, indeksy przebywały w wąskim obszarze konsolidacji, dopiero ostatnia godzina przyniosła rozstrzygnięcie. Inwestorzy zaczęli sprzedawać akcje i indeksy wybiły się w dół. Za sprzedażą akcji przemawiała bliskość szczytów hossy. Inwestorzy mogą się obawiać, że nie zostaną one pokonane - stąd podjęli taką decyzję. Obroty co prawda nie były wysokie, ale z drugiej strony porównywalne z tym, co oglądaliśmy w czasie wzrostowych sesji z poprzednich dwóch tygodni.
Podrożały akcje 92. spółek, potaniały 192.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Sesja w Stanach zakończyła się lekkimi minusami po zapowiedzi Międzynarodowego Funduszu Walutowego, że rynek kredytów może długo nie wrócić do równowagi, co najbardziej dotknęło ceny akcji instytucji finansowych. Inwestorzy sprzedawali również walory spółek paliwowych realizując zyski po ostatnich silnych wzrostach oraz spółek budowlanych. W rezultacie S&P stracił 0,5 proc., a Dow Jones zniżkował o 0,4 proc. Wzrosty kontynuuje natomiast Brazylijski Bovespa, który zyskując 1,6 proc. ustanowił nowy rekord.
W Azji główne indeksy lekko zwyżkowały, głównie dzięki spółkom sektora wydobywczego - Nikkei zyskał 0,7 proc., Hang Seng 0,3 proc. Inwestorzy interesowali się również akcjami japońskich producentów samochodów, w wyniku spekulacji na temat strajków u ich amerykańskiego konkutenta- General Motors.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce