GUS: sprzedaż detaliczna w Polsce lepsza od oczekiwań
2007-09-25 11:58
Przeczytaj także: Bilans płatniczy Eurolandu za lipiec 2007 szacowany na 3,7 mld euro
Sytuacja na naszej giełdzie jest więc znów prosta. Utrzymanie się WIG powyżej górki z 4 września, wyznaczonej na wysokości 61,4 tys. pkt jest warunkiem utrzymania pozytywnego zapatrywania na przyszły kierunek cen akcji. Przełamanie tej bariery stanie się punktem wyjścia do ponownego tworzenia pesymistycznych scenariuszy.Najważniejsze informacje
- Inflacja bazowa netto wyniosła w sierpniu w Polsce 1,2%, czyli była zgodna z oczekiwaniami.
- Zamówienia przemysłowe w lipcu w Eurolandzie spadły o 4% m/m i były większe o 10,9% niż rok wcześniej.
- Obniżono o 0,25 pkt proc., do 7,5% stopy procentowe na Węgrzech.
- Wartość domów w Wielkiej Brytanii obniżyła się we wrześniu o 2,6% wobec sierpnia. W Londynie spadek wyniósł 2,5%, najwięcej od 2004 r.
- Przed negatywnym wpływem na globalną gospodarkę kryzysu na rynku kredytowym i nieruchomości w USA ostrzegł Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
- Inflacja w Singapurze była w sierpniu najwyższa od 12 lat, prognozy inflacji podniesiono w Hong Kongu, co pokazuje, że presja inflacyjna zagraża azjatyckim gospodarkom (z wysoką inflacją borykają się też Chiny).
Dziś na rynkach
- W Niemczech podany zostanie wrześniowy indeks klimatu gospodarczego instytutu Ifo - ma wynieść 105 pkt wobec 105,8 pkt miesiąc wcześniej.
- W Ameryce opublikowany zostanie indeks zaufania konsumentów Conference Bard za wrzesień – szacowany jest na 104,5 pkt.
- Najważniejszymi danymi będzie sprzedaż w USA domów na rynku wtórnym w sierpniu oraz towarzysząca tym danym informacja o cenach domów w minionym miesiącu – oczekuje się spadku sprzedaży do 5,55 mln sztuk.
- Dziś zaczyna się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.
- GUS opublikował dane o sprzedaży detalicznej; zwiększyła się w 17,4% r/r i był to silniejszy wzrost niż oczekiwali analitycy; to argument za zacieśnieniem polityki pieniężnej.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : Katarzyna Siwek / expander