Handel zagraniczny Japonii: w sierpniu 2007 nadwyżka 6,5 mld dolarów
2007-09-26 11:28
© fot. mat. prasowe
Nadwyżka w handlu zagranicznym Japonii sięgnęła w sierpniu 6,5 mld dolarów - trzy razy więcej niż spodziewali się ekonomiści. Eksport rósł przede wszystkim do Azji i Europy.
Przeczytaj także: System ochrony depozytów w Wielkiej Brytanii jest pusty?
Pojawiły się więc szanse na to, że japońska gospodarka poradzi sobie mimo spowolnienia w USA, które są tradycyjnym największym odbiorcą japońskich towarów. Eksport do Stanów jest bowiem utrudniony nie tylko ze względu na spowalniającą gospodarkę, ale także coraz tańszego dolara.Tymczasem dziś inwestorzy dostaną do rąk raport o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA - oczekuje się ich spadku o 4 proc., co już rano przekłada się na dalszą deprecjację dolara.
W kraju najważniejszym wydarzeniem będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej co do stóp procentowych, a raczej - wobec nikłych szans na zmianę stóp - komunikat Rady po posiedzeniu.
SYTUACJA NA GPW
Wczorajsze notowania przyniosły dalszą przecenę na GPW. Przez większą część dnia ta przecena nie była duża, a sesja mało interesująca, w istocie bowiem główne indeksy po prostu konsolidowały się w niewielkim paśmie wahań. Dopiero końcówka sesji przyniosła silniejszą sprzedaż. W rezultacie WIG20 spadł o 0,8 proc. i jest już 120 punktów poniżej swoich szczytów z ubiegłego tygodnia.
Wartość obrotów na całym rynku podliczono na 1,2 mld PLN, a więc niezbyt dużo. Od kilku tygodni aktywność inwestorów pozostawia sporo do życzenia, ale wskazuje także na ich niezdecydowanie. Większość z nich zdaje się po prostu biernie czekać na rozwój wydarzeń niż zajmować pozycje wyprzedzające ten rozwój.
Wczoraj podrożały akcje 75. spółek, spadły 200.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Słabe dane z rynku nieruchomości i spadek indeksu zaufania konsumentów w USA wywołał spadki na giełdach amerykańskich, ale krótkotrwałe. Jeszcze przed zakończeniem notowań w Polsce amerykańskie indeksy wróciły do poziomów z poniedziałku i w takiej kondycji zakończyły też całe notowania. Inwestorzy zdają się nie przywiązywać większej wagi do złych danych makro, sądząc po prostu, że przybliżają one kolejną obniżkę stóp procentowych w Stanach. S&P spadł o 0,03 proc., Nasdaq zyskał 0,6 proc., a Dow Jones wzrósł o 0,1 proc. Bovespa zyskał 0,2 proc. i zanotował nowy rekord.
Dane z Japonii o nadwyżce handlowej pomogły giełdom azjatyckim. Nikkei zyskał 0,2 proc., Kospi 0,5 proc., a Hang Seng spadł o 0,5 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Emil Szweda / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce