Jaka sprzedaż nowych domów w USA?
2007-09-27 10:20
© fot. mat. prasowe
Publikacja ta będzie wiadomością dnia. To właśnie sprzedaż i budowa nowych domów wysyła najsilniejsze sygnały o recesji w sektorze budownictwa.
Przeczytaj także: Handel zagraniczny Japonii: w sierpniu 2007 nadwyżka 6,5 mld dolarów
O godz.10 opublikowany zostanie inny raport. Bank Światowy oceni kondycję gospodarek dziesięciu nowych członków Unii Europejskiej. W raporcie znajdą się także prognozy wzrostu gospodarczego - przy okazji będzie można zderzyć prognozy Banku Światowego, z tym co zapisano w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok.O godz. 14.30 naszego czasu podana zostanie ostatecznie zweryfikowana wartość wzrostu PKB w Stanach w II kwartale, a o godz. 16 wspomniane już dane o sprzedaży liczby nowych domów. Rynek pierwotny w USA jest znacznie mniejszy niż wtórny, ale to właśnie na nim pracę znajdują setki tysięcy budowlańców i to on zgłasza popyt na miedź. Dlatego ta publikacja będzie istotna dla rynków finansowych.
SYTUACJA NA GPW
Wczorajsza sesja przyniosła niewielki wzrost wartości obrotów - do 1,3 mld PLN, ale nie wiadomo czy akurat wczoraj było się z czego cieszyć. Otwarcie było co prawda wysokie, ale zostało wykorzystane raczej do pozbycia się akcji, niż ich akumulacji. Od szczytu zanotowanego zaraz na początku sesji, do popołudniowego dołka WIG20 spadł o 1,5 proc. Dopiero końcówka sesji była nieco lepsza - inwestorzy zorientowali się, że mimo gorszych danych w USA (o 4,9 proc. spadły zamówienia na dobra trwałego użytku), amerykańskie indeksy mają szansę iść w górę. Ostatnia godzina notowań to już gra "pod dobrą sesję w USA". Nie zmienia to w niczym faktu, że cała sesja wpisuje się w scenariusz konsolidacji naszego rynku.
Wczoraj podrożały akcje 151. spółek, potaniały 123. Tylko indeks WIG-Budownictwo zmienił wartość mocniej niż o 1 proc. (spadając o 1,5).
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Amerykańskie indeksy wzrosły wczoraj najbardziej od tygodnia. S&P zyskał 0,5 proc., a Dow Jones 0,7 proc., po informacji o zawarciu porozumienia pomiędzy General Motors, a pracownikami. W jego wyniku spółka zaoszczędzi 50 mld USD, które wcześniej przeznaczała na opiekę zdrowotną. Zaczęto też spekulować o zainteresowaniu akcjami Bear Stearns przez Warrena Buffeta. Warto zauważyć, że znów zostały zignorowane słabe dane makro - zamówienia na dobra trwałego użytku w sierpniu spadły prawie dwa razy bardziej niż oczekiwano. Inwestorzy uznali to za pozytywną informacje, która zwiększa szanse na dalsze obniżki stóp procentowych. Brazylijski Bovespa wzrósł o 1,5 proc. i ustanowił nowy rekord.
Pozytywna sesja w Stanach przyniosła silne wzrosty w Azji, gdzie Nikkei zyskał 2,4 proc., podobnie jak Hang Seng, a koreański Kospi 1,4 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce