Rynki finansowe 24-28.09.2007
2007-09-28 18:24
© fot. mat. prasowe
RPP nie zmieniła stóp procentowych w Polsce. Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła w sierpniu o 17,4 proc. Sprzedaż nowych domów w USA spadła w sierpniu o 21,2 proc. (do sierpnia 2006r.).
Przeczytaj także: Rynki finansowe 17-21.09.2007
RYNEK WALUTOWY
Polski rynek walutowy
Był to szósty tydzień z rzędu spadku wartości dolara do złotego. Podyktowany oczywiście słabością amerykańskiej waluty wobec euro. Nie mniej dolar staniał u nas – w skali tygodnia – 0,6 proc. (do 2,651 PLN), a więc mniej niż wobec euro (0,9 proc.). Tempo spadku dolara maleje, co nie współgra z zachowaniem rynków międzynarodowych. Wobec euro złoty spadł o 0,3 proc. (do 3,769 PLN) w skali tygodnia, co można tłumaczyć sygnałami o braku podwyżek stóp procentowych w Polsce przed końcem roku, ale także zmianą sposobu patrzenia na złotego przez zagranicznych inwestorów, których mogły zrazić informacje o słabym wykorzystaniu funduszy unijnych. Wszak to głównie napływ unijnych euro miał umacniać złotego. Frank spadł, ale tylko o 0,1 proc. do 2,273 PLN.
fot. mat. prasowe
Zagraniczne rynki walutowe
To prawdziwy pogrom dolara, który przez siedem kolejnych dni poprawiał rekordy słabości wobec euro. W skali tygodnia euro umocniło się o 0,9 proc. do dolara i na koniec tygodnia wyceniane było na 1,421 USD. Był to siódmy z rzędu tydzień umocnienia euro wobec amerykańskiej waluty. Powodem wyprzedaży USD były fatalne dane makro (spadek transakcji na rynku nieruchomości, spadek zamówień na dobra trwałego użytku, spadek indeksu nastroju konsumentów). Jen umocnił się o 0,6 proc. do dolara i spadł o 0,3 proc. do euro. Można powiedzieć, że zachowanie jena było wypadkową tego, co działo się między dolarem i euro.
INWESTYCJE GWARANTOWANE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce