USA: indeks ISM lepszy od oczekiwań
2007-10-03 19:24
© fot. mat. prasowe
Odczyt indeksu ISM dla sektora usług na poziomie 54,8 pkt to wartość wyższa o 0,2 pkt od oczekiwanej. Raport ADP szacujący liczbę nowych miejsc pracy w USA był zgodny z oczekiwaniami.
Przeczytaj także: USA: poznamy raport ADP i indeks ISM
Raport ADP uważa się raczej za ciekawostkę, niż za informację, która może wpłynąć na zachowanie rynków. Tym razem wymowa raportu pozwala oczekiwać, że we wrześniu w USA powstało 58 tys. nowych miejsc pracy. Ekonomiści spodziewają się jednak, że w piątkowym rządowym raporcie na temat sytuacji na rynku pracy, padnie liczba 100 tys. nowych etatów, po tym jak w sierpniu nieoczekiwanie liczba etatów skurczyła się o 4 tys.Co do indeksu ISM - odczyt ogólny był nieco lepszy od oczekiwań, ale szczegóły frapują - indeks nowych zamówień spadł z 57 do 53,4 pkt, a indeks cen wzrósł z 58,6 do 66,1 pkt. Cieszyć można się tylko z nieznacznego wzrostu indeksu zatrudnienia.
SYTUACJA NA GPW
Poranny spadek i późniejsze odbicie było zgodne z naszymi oczekiwaniami. Później jednak okazało się, że nie ma w inwestorach wystarczającej wiary w kontynuację zwyżki z wtorku. W efekcie ceny cofnęły się, co przyszło tym łatwiej, że równolegle spadały też ceny akcji w Budapeszcie. Ale już Europa Zachodnia trzymała się nieźle.
Ponieważ obroty spadły dziś do 1,6 mld PLN (a więc o 600 mln PLN), można twierdzić, że dzisiejsza zniżka, to naturalna korekta wtorkowych wzrostów. Jeśli spojrzeć w nieco szerszej perspektywie, to łatwo dojść do przekonania, że w istocie i wczorajsza i dzisiejsza sesja były tylko elementem konsolidacji rynku, a bieżące wahania nie mają większego znaczenia dla określenia przyszłego kierunku wybicia.
Podrożały dziś akcje 114. spółek, potaniały 165.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce