Przedsiębiorcy chcą by ECB obniżył stopy
2007-10-04 11:02
Ekonomiści spodziewają się, że mimo silnego wzrostu wydatków detalicznych, ani Bank Anglii, ani Europejski Bank Centralny, nie podniosą dziś stóp procentowych.
Przeczytaj także: USA: poznamy raport ADP i indeks ISM
Co więcej przedsiębiorcy zaczynają się głośno domagać obniżek stóp procentowych w strefie euro, a przynajmniej działań ECB w obronie wspólnej waluty. Co prawda żadne konkretne pomysły na to w jaki sposób EBC miałby doprowadzić do spadku notowań euro nie padają, ale czasem na rynek działają już same interwencje słowne.W weekend za dwa tygodnie - na szczycie państw G7 - problem mocnego euro ma być przedmiotem dyskusji, przynajmniej tego domagają się zwolennicy osłabienia wspólnej waluty. Nie wiadomo jednak co na to USA i Japonia, którym siła euro bardzo odpowiada.
SYTUACJA NA GPW
Wtorkowy silny wzrost nie miał swojej kontynuacji w środę. W zasadzie nie powinniśmy być tym zaskoczeni - w Warszawie obowiązuje trend boczny, a w jego ramach nastroje zmieniają się często z dnia na dzień, choć niewiele z tych zmian wynika. Warto przypomnieć, że choć wtorkowe notowania rozpoczęły się od luki hossy (otwarcia znacznie powyżej poziomu notowań z poniedziałku), to później wzrost indeksów nie był już tak silny - WIG zyskał w trakcie notowań 0,5 proc., a WIG20 ok. 1 proc. W środę indeksy po prostu oddały to, co zyskały w trakcie wtorkowej sesji, ale utrzymały zdobycz w postaci luki hossy. Obroty spadły do 1,6 mld PLN, ale jak na standard naszej giełdy w ostatnich dniach, trzeba uznać to za wysoką wartość.
Podrożały akcje 114. spółek, potaniały 164.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Amerykańskie indeksy tracą drugi dzień z rzędu w wyniku słabych informacji ze spółek. Przy niskich obrotach S&P przeceniono wczoraj o 0,5 proc., a Dow Jones o 0,6 proc. Pogorszenie sentymentu do sektora technologicznego było udziałem Micron Technology, który poinformował o trzeciej kwartalnej stracie z rzędu oraz obniżeniu rekomendacji dla firmy Intel (producenta procesorów).
W Azji inwestorzy realizują zyski z ostatnich wzrostów - Nikkei stracił 0,6 proc., a koreański Kospi 0,5 proc. Realizacja zysków w dużo bardziej dynamicznym stylu dotknęła te rynki wschodzące, które w ostatnich tygodniach spektakularnie biły kolejne rekordy. Brazylijski Bovespa stracił 3,1 proc., natomiast Hang Seng po wczorajszym załamaniu w ostatniej godzinie notowań i zejściu o 2,6 proc., dziś został przeceniony o dalsze 1,5 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje

oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce