eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek walutowy wrzesień 2007

Rynek walutowy wrzesień 2007

2007-10-05 16:11

Za nami wrzesień, miesiąc, w którym na nowo odżyły nadzieje inwestorów. Lepsze humory i większa porcja optymizmu skłoniły ich do podejmowania większego ryzyka, dzięki czemu na wartości dość mocno zyskały waluty krajów wschodzących, w tym oczywiście złotówka.

Przeczytaj także: Rynek walutowy sierpień 2007

Rozbudzony apetyt na ryzyko stał się siłą napędową giełd, windując główne indeksy nowojorskiej giełdy na kolejne historyczne szczyty. A co było przyczyną tej fali optymizmu? Oczywiście decyzja FED, który postanowił wspomóc amerykańską gospodarkę obniżką stóp procentowych o 50 pkt. baz.

Takie zachowanie inwestorów tylko potwierdza tezę, że rynkami od dłuższego czasu rządzą emocje. W połowie roku, zaczęły pojawiać się coraz to nowe informacje o negatywnych skutkach kryzysu na rynku kredytów hipotecznych. Informacje te stały się pożywką dla negatywnych nastrojów, które z kolei odbiły się na skłonności inwestorów do ryzyka. Jednak prawdziwie paniczne reakcje wywołały pod koniec lipca dopiero informacje o kolejnych europejskich instytucjach finansowych, zaangażowanych w oparte na rynku ryzykownych kredytów hipotecznych papiery dłużne. Wszyscy pamiętamy jak indeksy światowych giełd spadały z dnia na dzień, a najlepszym dowodem, na to jak gorące emocje rządziły w tym czasie rynkiem były spadki indeksu WIG o ok. 8%, a WIG20 o ponad 6% w ciągu jednego dnia.

Po tak fatalnym dla posiadaczy akcji okresie, dzięki wysiłkom banków centralnych, które interweniowały w obronie płynności rynków pieniężnych, udało się uspokoić nieco sytuację i powstrzymać wyprzedaż na rynkach akcji. Nadzieję w serca inwestorów wlał FED, który już na początku sierpnia obniżył stopę dyskontową o 50 pkt. baz. rozpalając tym oczekiwania inwestorów na szybką obniżkę także stopy referencyjnej. W takim przekonaniu utwierdził ich opublikowany na początku września raport z rynku pracy USA, który pokazał, że sektor pozarolniczy zamiast utworzenia oczekiwanych przez rynek 110 tys. miejsc pracy, stracił 4 tys. z już istniejących. Tak negatywny odczyt rozpalił nadzieję, że FOMC rzeczywiście obetnie stopy, co sprawiło, że dwutygodniowym okresie pomiędzy raportem z rynku pracy a decyzją FED, inwestorzy wkalkulowali obniżkę nawet o 50 pkt. baz., jak się zresztą później okazało słusznie.

Koniec ubiegłego miesiąca był już następstwem decyzji FOMC z 18 września o obcięciu stóp o 0,5 pkt. proc., a także rozwiewania się obaw inwestorów o poziom inflacji w USA, która mogłaby postawić pod znakiem zapytania słuszność decyzji o rozluźnieniu polityki pieniężnej, a tym samym ponownie rozpalić obawy o stan amerykańskiej gospodarki. Eurodolar w konsekwencji spadku stóp w USA wzrósł we wrześniu z rejonów 1,3830 do poziomu nowego historycznego szczytu na poziomie 1,4280, co oczywiście jest w pełni uzasadnione obecną sytuacją gospodarczą w Stanach Zjednoczonych, gdyż kłopoty natury fundamentalnej powinny ciążyć tamtejszej walucie. Trochę inaczej wygląda jednak sytuacja jeśli chodzi o rynki akcyjne, gdyż dziwić lub choć przynajmniej wzbudzać ostrożność inwestorów musi fakt, że pomimo dużo większego ryzyka inwestycyjnego ceny akcji na giełdzie nowojorskiej powędrowały powyżej historycznego szczytu z połowy lipca.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 03-28.02.14 Rynek walutowy 03-28.02.14

 

1 2 3

następna

oprac. : Krzysztof Gąska / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: