eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeGPW: rosną małe i średnie spółki

GPW: rosną małe i średnie spółki

2007-10-08 11:55

Początek sesji na rynkach europejskich był w piątek neutralny. Wszyscy czekali, ale widać było, że to czekanie podbudowane było optymizmem. Widać go było również na rynku walutowym, gdzie spadał kurs EUR/USD.

Przeczytaj także: Bear Stearns: pieniądze wracają na rynek finansowy w USA

Przed publikacją danych z USA kurs zaczął zwyżkować, a po niej (szczegóły poniżej) załamał się. Ruszyły też do góry indeksy giełdowe, ale bardzo szybko zawróciły widząc brak entuzjazmu w USA. Koniec sesji (na fali poprawy sytuacji w USA) był umiarkowanie pozytywny.

Gracze w USA odetchnęli z ulgą po publikacji raport z rynku pracy. Dane były tylko nieco lepsze od oczekiwań, bo zatrudnienie wzrosło o 110 tys. (prognozowano 100 tys.). Jednak, co bardziej istotne, dane z poprzedniego miesiąca zostały zweryfikowane w górę. I to jak zweryfikowane! Okazało się, że zamiast spadku o 4 tysiące wyliczono w sierpniu wzrost zatrudnienia o 89 tysięcy, a w lipcu dane zweryfikowano o plus 25 tys. To i tak mało, ale zatrudnienie jednak wzrosło. Niezłe dane z rynku pracy zmniejszają prawdopodobieństwo obniżki stóp, a to graczom zdecydowanie nie mogło się spodobać. Jednak reakcja była zupełnie inna.

Na początku rynek zareagował gwałtownym umocnieniem dolara do euro. Rosły też rentowności obligacji. Było to zachowanie bardzo logiczne. Bardzo szybko jednak kurs EUR/USD wrócił do poziomu czwartkowego zamknięcia, mimo że duże zwyżki rentowności utrzymywały się. Trudno to było prawdę mówiąc wytłumaczyć. Szczególnie, że wypowiadający się w piątek Donald Kohn, wiceprzewodniczący Fed, wyraźnie zasygnalizował, że być może ostatnie cięcie stóp było wystarczające, a po okresie spowolnienia, które może się jeszcze utrzymywać, gospodarka wróci do szybkiego wzrostu. Takie zachowanie dolara można chyba tylko tłumaczyć końcem tygodnia i mechaniką rynku. Zakładam, że w przyszłym tygodniu kurs EUR/USD będzie się osuwał.

Rynek akcji nie do końca był jednak pozbawiony nadziei na obniżkę stóp, bo wielu analityków twierdziło (słusznie), że wzrost zatrudnienia był jednak mizerny, a w przyszłości mogą się pojawić duże problemy. Można więc powiedzieć, że obóz byków dostał to, o czym mógł tylko marzyć. Dane były umiarkowanie dobre, ale nie za dobre, a poza tym wiceszef Fed dał rynkowi szansę na powrót gospodarki do szybszego rozwoju, czyli na wzrost zysków.

O nastroju panującym na rynkach najlepiej świadczył ponad dwuprocentowy wzrost kursu Merrill Lynch. Firma zapowiedziała, że wpisze w straty 5,5 mld USD z powodu strat na rynku instrumentów związanych z rynkiem hipotecznym. Będzie miała dużą stratę w trzecim kwartale. Gracze zareagowali tak, jakby już wszystko, co najgorsze było w cenach, a akcje były za tanie. Tylko wybitnie bycze nastawienie mogło doprowadzić do takiej reakcji. O 10 procent rósł kurs Research In Motion po publikacji raportu kwartalnego i opublikowaniu prognozy. W czwartek po sesji (wtedy raport został opublikowany) kurs lekko spadał. Rósł też kurs Washington Mutual (największa firma oszczędnościowo – pożyczkowa), mimo że ostrzegła, iż jej wyniki będą poniżej prognoz. Czy mogą być wyraźniejsze sygnały powrotu hossy?

 

1 2

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: