Co powinieneś wiedzieć o BIK?
2007-10-12 10:49
Przeczytaj także: Dane w BIK aż do 12 lat
Co to jest Raport PLUS?
Raport PLUS, dostępny dla osób, które w każdej chwili chcą mieć dostęp do swojej historii kredytowej. Uzyskanie Raportu PLUS jest płatne, a jego koszt wynosi 30 zł. Raport PLUS można odebrać osobiście w BOK, bądź otrzymać listem poleconym na wskazany adres. W tym przypadku do Wniosku konieczne jest dołączenie dowodu wpłaty kwoty w wysokości 30 zł.
Jaka jest różnica pomiędzy Raportem STANDARD a Raportem PLUS?
Raport STANDARD zawiera te same dane (finansowe i osobowe) co Raport PLUS z tym, że Raport PLUS uzupełniony jest o segment podsumowań zawierający szczegółową informację o łącznej liczbie posiadanych przez klienta zobowiązań. Istotną różnicą jest również to, iż Raport STANDARD udostępniany jest raz na 6 miesięcy, natomiast Raport PLUS udostępniany jest na każde życzenie Wnioskodawcy.
Jakie korzyści może przynieść klientowi posiadanie pozytywnej historii kredytowej?
W wielu bankach klienci z pozytywną historią mogą liczyć na specjalnie traktowanie: wymagane od nich jest dostarczenie mniejszej liczby dokumentów, a cena kredytu może być dla nich niższa niż dla innych klientów. Jednym słowem, klienci, którzy mogą pochwalić się pozytywną historią, powinni spodziewać się atrakcyjniejszych propozycji ze strony banków.
Dlaczego dane klienta pojawiają się w BIK w przypadku terminowych spłat kredytu?
BIK posiada informacje o terminowych jak i nieterminowych spłatach kredytu. BIK nie jest “czarną listą” tylko bazą informacji o klientach banków i SKOK-ów wykorzystywanych do określania ryzyka kredytowego związanego z danym klientem.
Czy BIK decyduje o przyznaniu kredytu przez bank?
BIK nie ma wpływu na decyzje kredytowe banków i SKOK-ów. Na zapytanie o klienta do banku lub SKOK-u przekazywany jest raport kredytowy. Informacja, jaką zawiera raport kredytowy, jest neutralna, czyli nie zawiera w sobie żadnych zmian czy opisów ze strony biura. Raport w takiej formie jest produktem zawierającym zestawienie danych, pomijającym ich analizę czy jakąkolwiek ingerencję w treść przekazanych informacji, tak więc wiarygodność klienta przy przyznaniu kredytu oraz ostateczną decyzję o przyznaniu kredytu podejmuje bank lub SKOK, a nie BIK.
Przeczytaj także:
Zła historia kredytowa utrudni nam zakup mieszkania
oprac. : expander
Więcej na ten temat:
BIK, Biuro Informacji Kredytowej, spłata kredytu, opóźnienie w spłacie kredytu, nierzetelni kredytobiorcy