GPW: insiderzy wierzą w swoje spółki
2007-10-12 11:16
© fot. mat. prasowe
Osoby pracujące w spółkach giełdowych i posiadające dostęp do informacji poufnych kupiły we wrześniu akcje o wartości 198,8 mln złotych - wynika z naszych obliczeń.
Przeczytaj także: BoJ wspiera carry-trade
Najlepszy - jeśli chodzi o skalę zakupów - okazał się sierpień. Wtedy wykorzystując giełdową przecenę insiderzy kupili akcje o wartości 207 mln PLN. Ale także we wrześniu nadal ochoczo kupowali akcje - to drugi co do wielkości zakupów miesiąc w tym roku. Z kolei transakcje sprzedaży podliczyliśmy na 491 mln PLN w tym aż 361 mln PLN to transakcja sprzedaży 5 proc. akcji Stalproduktu (na rzecz spółki z grupy). Gdyby nie ta jedna transakcja, bilans sprzedaży zamknąłby się kwotą 131 mln PLN, a sam bilans kupna/sprzedaży akcji przez insiderów w trzecim miesiącu z rzędu byłby dodatni. Więcej na ten temat w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".SYTUACJA NA GPW
Warszawska giełda czekała trzy miesiące na nowy rekord. Wczoraj wreszcie padł - WIG20 zakończył dzień wyżej niż na sesji 6 lipca. Można mieć jednak trochę zastrzerzeń co do stylu rekordowej sesji. Po pierwsze obroty - dla spółek z WIG20 spadły do 1,4 mld PLN. Rynek jest wciąż za mało płynny. Być może to sprzedający ociągają się z wystawieniem akcji licząc na lepsze ceny, ale być może rynek nie jest po prostu aż tak silny, jak się wydaje. Druga sprawa to szerokość rynku - na dobrą sprawę rekord "załatwiła" nam KGHM rosnąc o 6,2 proc. Również wzrost TP SA o 3,1 proc., której zakup rekomendują zagraniczne biura maklerskie, miał znaczący wkład w rekord.
Z drugiej strony wzrosło zainteresowanie akcjami małych i średnich firm, co widać po rosnących mWIG i sWIG, ale także po statystyce. Wczoraj podrożały akcje 174 spółek, potaniały 115.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Główne indeksy amerykańskiej giełdy opuściły swoje rekordowe poziomy, tracąc wczoraj około pół procenta w wyniku gorszych informacji płynących ze spółek. W niełasce były walory sektora technologicznego po opublikowaniu raportu banku JP Morgan, który zasugerował, że ich prognozowane wyniki finansowe nie uzasadniają tak wysokich wycen. Traciły również sieci detaliczne Nordstrom i JC Penny w wyniku słabszej od prognoz sprzedaży w ostatnim miesiącu. Brazylijski Bovespa stracił 1,2 proc.
Znacznie silniej po ostatnich wzrostach odreagowały giełdy azjatyckie, do czego przyczyniły się również spekulacje na temat podwyżki stóp procentowych w Chinach. Nikkei stracił 0,7 proc., Hang Seng 2,1 proc., Kospi 1,6 proc., a Shanghai Composite po ustanowieniu na otwarciu nowego rekordu spadł o 2,3 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce