Rynki finansowe 08-12.10.2007
2007-10-12 18:48
Przeczytaj także: Rynki finansowe 01-05.10.2007
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
To był kolejny płaski tydzień na rynku obligacji, ale nie ma się co dziwić – inwestorzy nie mieli żadnych impulsów do działania. Te pojawią się dopiero w nadchodzącym tygodniu – inflacja, wynagrodzenia – to będą dane, których zabrakło rynkowi w tych dniach. Stopa trzymiesięczna WIBOR spadła o punkt do 5,09 proc.
Zagraniczne rynki
Wzrost na rynkach akcji nigdy nie służy obligacjom. A w minionym tygodniu giełdy amerykańskie notowały spore zwyżki. W dodatku po odtajnieniu protokołu z posiedzenia Fed okazało się, że dalsze obniżki stóp w Stanach nie są już takie pewne, a pod koniec tygodnia dane o wzroście sprzedaży detalicznej jeszcze bardziej potwierdziły obawy o politykę monetarną. Rentowność obligacji 10-letnich wrosła do 4,68 proc. z 4,61 proc. przed tygodniem.
Również w Europie ceny obligacji spadał, choć mniej niż w USA. Rentowność obligacji niemieckich o 10-letnim terminie wykupu wzrosła do 4,38 proc. z 4,35 proc. przed tygodniem.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Po świetnym tygodniu na warszawskim parkiecie inwestorzy będą odpoczywali w ten weekend w bardzo dobrych nastrojach. Przy bardzo wysokich obrotach policzonych na szerokim rynku na prawie 9,5 mln PLN, WIG zyskał 3,7 proc., czyli najwięcej od połowy czerwca. Złożyły się na to solidarne wzrosty dużych, średnich i małych spółek. WIG 20 zyskał 3,8 proc., a w czwartek pierwszy raz w historii udało mu się zakończyć sesję powyżej 3900 pkt. Równie pozytywnie wygląda sytuacja małych i średnich spółek – przez pięć dni mWIG zyskał 4,6 proc., a sWIG 3,4 proc.
Co więcej, wspomniane indeksy mogą poszczycić się serią odpowiednio dziewięciu oraz siedem wzrostowych sesji z rzędu, które miały miejsce przy rosnących obrotach. Świadczy to o sile tych segmentów polskiego rynku i sugeruje, że indeksy małych i średnich spółek będą poruszały się w kierunku nowych rekordów. Niekoniecznie w przyszłym tygodniu, w którym 15 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się wzrostu WIG20, a 38 proc. oczekuje jego spadku. Aż 47 proc. badanych uważa zatem, że WIG20 nie zmieni wartości bardziej niż o 1,5 proc.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce