Jaki bilans płatniczy w sierpniu i inflacja w Polsce we wrześniu 2007?
2007-10-15 11:25
© fot. mat. prasowe
Publikacji danych makroekonomicznych przewidzianych na ten tydzień, starczyłoby na dwa kolejne. Do tego spółki giełdowe zaczynają raportować osiągnięcia za III kwartał.
Przeczytaj także: GPW: insiderzy wierzą w swoje spółki
Zaczynamy już dziś od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Oczekiwany jest wzrost w granicach 10 proc. Dziś poznamy także wrześniowa inflację oraz bilans płatniczy Polski za sierpień. Jutro inflacja w strefie euro oraz publikacja wskaźnika ZEW w Niemczech. W Stanach zaś dynamika produkcji przemysłowej. W środę poznamy stopę inflacji w USA, a także liczbę rozpoczętych nowych budów we wrześniu. Dane z rynku budowy domów za wrzesień również w środę ogłosi GUS. W czwartek poznamy dynamikę produkcji przemysłowej i jej ceny w Polsce. Swoje wyniki za III kwartał zaprezentuje Bank Millennium, który tradycyjnie otwiera sezon publikacji wyników.SYTUACJA NA GPW
Piątkowe notowania przyniosły oczekiwaną korektę notowań. Oczekiwaną głównie ze względu na przebieg notowań w USA w czwartek i w Azji w piątek rano, nie zaś ze względu na kondycję naszego rynku. Ta wydaje się nadspodziewanie dobra.
Korekta musiała więc nadejść, ale wart podkreślenia jest wyraźny spadek obrotów, które podliczono na 1,4 mld PLN - o jedną trzecią mniej niż w czwartek i o połowę mniej niż we wtorek. Co więcej, można było zaobserwować zwiększone zainteresowanie akcjami spółek o średniej kapitalizacji - od najniższego punktu sesji mWIG zyskał ponad 1,5 proc.
W nadchodzącym tygodniu 32 proc. analityków ankietowanych przez GPW spodziewa się wzrostu WIG20, a 47 proc. jego spadku.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Na piątkowej sesji główne amerykańskie indeksy wzrosły ok. pół procenta dzięki dobrym danym makro, a w rezultacie zyskały piąty tydzień z rzędu. Przyczyniła się do tego lepsza od oczekiwań publikacja sprzedaży detalicznej we wrześniu w Stanach, która jest ważna w kontekście obaw o negatywny wpływ spadających cen nieruchomości oraz ostatniego kryzysu kredytowego na chęć amerykanów do konsumpcji. Gorsza od prognoz (wyższa) okazała się wrześniowa inflacja w cenach producenta, jednak można się było tego spodziewać przy cenach ropy o 35-proc. wyższych niż przed rokiem.
Giełdy azjatyckie zaczęły tydzień od lekkich wzrostów, do czego najbardziej przyczyniły się spółki paliwowe korzystające na wysokiej cenie ropy na giełdach towarowych. Nikkei zyskał 0,2 proc., Hang Seng 0,9 proc. , a Kospi 0,4 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce