Inflacja w Polsce wzrosła o 2,3 proc. we wrześniu 2007
2007-10-15 18:25
Przeczytaj także: Jaki bilans płatniczy w sierpniu i inflacja w Polsce we wrześniu 2007?
Po pięciu wzrostowych tygodniach z rzędu, część inwestorów z europejskich parkietów realizowała dzisiaj zyski, co przełożyło się na lekkie spadki głównych indeksów. Impulsem do przeceny były słabe informacje ze spółek sektora technicznego oraz papierniczego.Po części były one wynikiem umocnienia się euro i funta, które szkodzi konkurencyjności europejskich podmiotów. Lepiej radziły sobie spółki sektora paliwowego, dzięki wysokim cenom ropy na rynku surowcowym.
Znacznie dynamiczniej przebiegała realizacja zysków w Stanach, gdzie o godzinie 17:15 S&P i Dow Jones były odpowiednio 0,7 proc. i 0,9 proc. na minusie. Jest to jednak naturalna reakcja rynku na silne wzrosty z ostatnich tygodni i wydaje się, że inwestorzy tylko na chwilę odpuszczą atakowanie historycznych rekordów.
WALUTY
Euro podrożało i ponownie kosztuje ponad 1,42 USD. Siłę wspólnej waluty próbuje się tłumaczyć oczekiwaniem na jutrzejsze dane o inflacji w strefie euro, które mają przemawiać za dalszym wzrostem stóp w strefie euro, ale przecież to samo można powiedzieć o danych o inflacji w USA, które zostaną podane w środę. Rynek po prostu gra na osłabienie dolara i chyba nie potrzebuje żadnych mniej czy bardziej logicznych pretekstów do takich notowań.
Jen spadł dziś o 0,6 proc. do euro i pojawiła się także próba osłabienia japońskiej waluty do dolara, ale nie powiodła się.
U nas dane o inflacji mogły przybliżyć inwestorów do wniosku, że stopy procentowe znów mogą zacząć rosnąć, ale okazało się to bez znaczenia, wobec spadku dolara na świecie. U nas "zielonego" wyceniono na 2, 603. Euro potaniało do 3,705 PLN, a frank do 2,208 PLN.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce