MF: przyjęcie Euro w Polsce możliwe w 2012 roku
2007-10-16 18:27
© fot. mat. prasowe
Sytuacja budżetu okazuje się na tyle dobra (po wrześniu rząd nadal ma nadwyżkę budżetową choć planował 30 mld PLN deficytu), że Polska szybciej spełnia kryteria przyjęcia euro.
Przeczytaj także: Fundusze inwestycyjne: saldo we wrześniu 2007 to 1,7 mld złotych
Chodzi w szczególności o deficyt sektora budżetowego, który w 2007 nie przekroczy 3 proc. PKB, co z kolei jest jednym z podstawowych kryteriów upoważniających do przyjęcia euro. Rząd spodziewa się także, że w kolejnych latach deficyt sektora budżetowego nadal będzie się zmniejszał, a zadłużenie Polski na trwałe obniży się poniżej 50 proc. PKB. Szacunki dotyczące inflacji to utrzymanie zmian cen w celu inflacyjnym RPP. Wszytko to razem sprawia, że już od 2010 roku złoty mógłby być w korytarzu wahań ERM2, stabilizującym kurs waluty przed jej zamianą na euro. - Nie będzie żadnych ekonomicznych przeszkód, aby Polska miała euro w 2012 roku - powiedziała Zyta Gilowska, minister finansów.SYTUACJA NA GPW
Atmosfera na światowych rynkach akcji zdecydowanie się pogorszyła i to wpłynęło na zachowanie GPW. Znów mówi się na świecie o wpływie ryzyka kredytowego na realną gospodarkę i o tym, że ten wpływ nie jest jeszcze przez giełdy zdyskontowany. Naturalnie takie opinie nie pomagają inwestorom w podjęciu decyzji o kupnie akcji. Nie mniej po gwałtownym spadku na początku notowań inwestorzy czynili pewne próby podniesienia cen, lecz po południu - kiedy od spadków zaczęły się notowania w USA - doszło do kontynuacji przeceny.
Inwestorzy bez pardonu sprzedawali akcje banków - WIG Banki spadł o 2,7 proc. i to ten sektor pociągnął giełdę w dół.
Obroty na całym rynku podliczono na 1,5 mld PLN (na banki 435 mln PLN). Podrożały akcje 78. spółek, potaniały 215.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce