Rynki finansowe 15-19.10.2007
2007-10-19 19:26
Przeczytaj także: Rynki finansowe 08-12.10.2007
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Rentowność obligacji 10-letnich wzrosła w minionym tygodniu o 8 pkt do 5,74 proc. Również rentowności obligacji o krótszym terminie rosły w tym tygodniu, a wszystko za sprawą danych o inflacji, która wzrosła znacznie powyżej oczekiwań ekonomistów. Stąd na tapetę znów powrócił temat podwyżek stóp procentowych, który – jak się wcześniej zdawało – nie będzie już w tym roku poruszany.
Stopa rynkowa WIBOR 3M, o którą opierają się kredyty hipoteczne wzrosła w tym tygodniu o 6 punktów do 5,15 proc. Stopy rynkowe nie mogą za bardzo wzrastać, ponieważ napływ środków z zagranicy do Polski, powoduje że inwestorzy muszą jakoś ulokować dopiero co kupione złotówki, co pomaga rynkowi pieniężnemu zapanować nad wzrostem stóp.
Zagraniczne rynki
Rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich spadła o 19 punktów do 4,49 proc., a 2-letnich nawet o 37 punktów do 3,85 proc. To największy tygodniowy spadek rentowności amerykańskich obligacji od pięciu lat. Po publikacji ostatnich słabych danych – przede wszystkim z sektora nieruchomości – i raportach kwartalnych banków, które sugerują że sektor finansowy nie podniesie się tak szybko, rynek jest przekonany, że Fed na posiedzeniu w przyszłą środę obniży stopy procentowe o kolejne 25 punktów.
Rentowność 10-letnich obligacji niemieckich spadła zaś do 4,30 proc. z 4,39 proc. przed tygodniem, ponieważ inwestorzy sądzą, że spadek dolara wobec euro spowolni działania EBC w kierunku podnoszenia stóp w strefie euro.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Na początku tygodnia rynek podjął próbę pobicia rekordu wszech czasów przez WIG20, ale ostatecznie to właśnie słabsza dyspozy-cja „blue chips” przesądziła o spadku WIG o 1,1 proc. w skali tygodnia. WIG20 stracił zaś 1,7 proc., co w dużej mierze było zasługą akcji sektora bankowego (WIG Banki w dół o 3 proc.), któremu z kolei szkodziły słabe wyniki amerykańskich banków. Przez ogólno-światową awersję do banków, spadały kursy w Warszawie, choć akurat polskie banki – sądząc po wynikach Millennium – nie mają tak dużych problemów jak w krajach rozwiniętych. mWIG spadł o 0,6 proc., a sWIG zyskał 0,1 proc. Od kilkunastu sesji widać, że inwestorom wraca zaufanie do spółek mniejszego kalibru, choć można to także wiązać ze spekulacyjną grą pod wyniki finansowe za III kwartał, które zaczną być na dniach publikowane.
W nadchodzącym tygodniu tylko 17 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się wzrostu WIG20, a aż 67 proc. ocze-kuje jego spadku.
Od tego tygodnia w komentarzu Open Finance będziemy informować o swojej ocenie rynku.
- Perspektywa krótkoterminowa: NEUTRALNA
- Perspektywa średnioterminowa: POZYTYWNA
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce