Poznamy wzrost PKB w Polsce w I i II kwartale 2007
2007-10-22 11:20
© fot. mat. prasowe
Nadchodzące dni będą z pewnością bardzo gorącym okresem w polityce, ale mimo korzystnego dla rynków wyniku wyborów, trzeba pamiętać także o innych czynnikach, które na rynki mają wpływ.
Przeczytaj także: Cena ropy osiągnęła 90 USD za baryłkę
Dlatego, zamiast szacować szanse na koalicje i szanse tych koalicji na wdrożenie reform, trzeba spojrzeć na dane makroekonomiczne. Pierwsza okazja już dziś - GUS poda zweryfikowane dane o wzroście PKB w I i II kwartale. Także dziś poznamy poziom inflacji bazowej mierzonej przez NBP. We wtorek z kolei dowiemy się o ile wzrosła sprzedaż detaliczna we wrześniu i jaka była stopa bezrobocia. Tego dnia także wskaźniki koniunktury mierzone przez GUS. W środę światowy hit tygodnia - sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA, może wywrzeć wpływ na każdy z rynków. W czwartek dane o sprzedaży nowych domów w Stanach.SYTUACJA NA GPW
W piątek Warszawa była samotną wyspą wzrostów na oceanie spadków na światowych giełdach. Proszę wybaczyć grafomańskie porównanie, ale tak to właśnie wyglądało - podczas gdy w Europie inwestorzy obawiali się początku notowań w USA, w Warszawie indeksy rosły. WIG20 powrócił powyżej 3800 pkt, wróciło też zainteresowanie akcjami średnich spółek. Obroty podliczono na 1,43 mld PLN, a więc nie tak znowu mało. Oczywiście można powiedzieć, że w piątek mieliśmy po prostu odbicie po znacznie głębszych spadkach w czwartek. Problem w tym, że nawet tego odbicia nie powinno być, gdyby GPW była skorelowana z innymi giełdami świata.
W nadchodzącym tygodniu 17 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się wzrostu WIG20, a 67 proc. oczekuje jego spadku.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Piątkowa sesja w Nowym Jorku przebiegła pod dyktando głębokich spadków, które przeceniły główne indeksy o ponad dwa procent. Przy bardzo wysokich obrotach S&P i Dow Jones straciły 2,6 proc. Impulsem do realizacji zysków była dla inwestorów informacja o gorszych od prognoz wynikach finansowych za trzeci kwartał banku Wachovia. Po czwartkowym rozczarowaniu wynikami Bank of America kolejna zła informacja z tego sektora potwierdza obawy, że straty na ryzykownych kredytach przełożą się na największy kryzys amerykańskich banków od dekady. Zanurkowała również giełda w Brazylii - Bovespa stracił 3,7 proc.
Najgorsza sesja w stanach od ponad dwóch miesięcy przełożyła się na spadki na parkietach azjatyckich. Nikkei stracił 2,2 proc., Kospi 3,4 proc., a Hang Seng 2,5 proc. Przyczynił się do tego również umacniający się jen.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce