eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweFirmy faktoringowe: obroty po trzech kwartałach 2007 wyniosły 18,82 mld zł

Firmy faktoringowe: obroty po trzech kwartałach 2007 wyniosły 18,82 mld zł

2007-10-24 09:00

Obroty firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów po trzech kwartałach 2007 wyniosły 12,5 miliarda złotych i wzrosły o 28 proc. PZF szacuje, że obroty całego rynku faktoringowego w tym okresie wyniosły 18,82 mld zł.

Przeczytaj także: Dla kogo faktoring?

W stosunku do 2006 r. nie uległ większym zmianom udział w rynku wiodących faktorów. ING Commercial Finance (24 proc.), Pekao Faktoring (22 proc.), Polfactor (20 proc.) oraz GMAC Commercial Finance (15 proc.) to cztery największe firmy faktoringowe posiadające razem, pod względem obrotów, ponad 81 proc. rynku faktoringowego obejmującego spółki PZF.

"Można z całą pewnością powiedzieć, że to będzie najlepszy rok dla polskiej branży faktoringowej" - powiedziała Elżbieta Urbańska, przewodnicząca Polskiego Związku Faktorów. " Dynamika wzrostu obrotów firm zrzeszonych w PZF jest już teraz wyższa od ubiegłorocznej o 6 proc., a przed nami jeszcze czwarty kwartał. Liczymy, że w całym roku obroty faktorów należących do PZF wzrosną o ok. 35 proc."

Tegoroczna struktura udziału poszczególnych usług faktoringowych w obrotach branży ogółem potwierdza kontynuację tendencji spadkowej udziału faktoringu krajowego, który po trzech kwartałach wyniósł 84 proc. Na koniec 2006 r. udział ten wyniósł 86,6 proc. wobec 91 proc. w roku 2005. Zmiana ta wynika z dalszego wzrostu obrotów w faktoringu eksportowym - 14 proc. po trzech kwartałach bieżącego roku, przy 11,4 proc. na koniec 2006 r. Wielkość faktoringu importowego nie ulega zmianom i stanowi 2 proc. W strukturze obrotów faktoringowych rośnie udział faktoringu pełnego.

Faktoring polega na wykupie nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw, należnych im od odbiorców z tytułu dostaw towarów lub usług. Faktorzy (instytucje świadczące usługi faktoringowe) dostarczają przedsiębiorstwom środki finansowe: firmy korzystające z ich usług mogą w ten sposób uzyskać średnio 80 procent wartości wystawionych faktur w momencie wysłania towarów (lub świadczenia usług), a wypłata pozostałej części następuje po zapłacie odbiorcy.
Przeczytaj także: Faktoring nie dla każdego Faktoring nie dla każdego

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: