GPW: WIG20 blisko rekordu dzięki TVN i TPSA
2007-10-24 11:40
Wtorkowa sesja w Europie rozpoczęła się zgodnie z oczekiwaniami. Indeksy rosły, a kurs EUR/USD odrabiał poniedziałkowe straty. W pierwszej połowie dnia oba te trendy były niezbyt silne.
Przeczytaj także: USA: rośnie indeks deweloperów
Jednak po południu wszystko się zmieniło. Indeksy po podniesieniu przez DuPont prognoz ruszyły na północ, a kurs EUR/USD zwiększył skalę zwyżki. Wszystko wracało do normy. Indeksy zakończyły sesję zwyżką, ale nie na maksymalnym poziomie, bo rynki amerykańskie w czasie zakończenia handlu zachowywały się słabo.Brak raportów makroekonomicznych zdecydowanie przesunął uwagę inwestorów na informacje dochodzące ze spółek. Na rynku walutowym i surowcowym też jednak trochę ciekawych rzeczy się wydarzyło. Przede wszystkim mocno rósł kurs EUR/USD odrabiając większą część poniedziałkowych strat. Najwyraźniej gracze doszli do wniosku, że sytuacja na światowych rynkach się uspokaja i wszystko wraca do trendów sprzed kilku dni. Słabszy dolar podniósł ceny złota i miedzi. Staniała jednak ropa. Pojawiła się bowiem szansa na dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu między Irakiem, a Turcją, a poza tym OPEC podniósł wydobycie o pół miliona baryłek dziennie. Zmiany cen surowców były jednak nieduże.
Na rynku akcji byki miały już przed sesją przewagę, bo przecież po poniedziałkowej sesji bardzo dobre wyniki podał Apple i American Express. Do tego doszło podniesienie podniesieniu prognoz przez DuPont, zadowalający wynik AT&T oraz UPS i wydawało się, że posiadacze akcji będą się bardzo z przebiegu sesji cieszyli. Nawet duże spadki kursu Texas Instruments (słaba prognoza), które szkodziły sektorowi producentów półprzewodników oraz słaby raport Lexmarka (producent drukarek) nie były w stanie popsuć nastrojów.
Chwilę strachu byki przeżyły jednak już godzinę po rozpoczęciu sesji, kiedy to Target (sieć sprzedaży detalicznej) obniżył prognozy, a Wal-Mart zapowiedział, że zmniejszy inwestycje ze względu na wolniejszy rozwój gospodarki amerykańskiej. Indeksy zaczęły spadać, a S&P 500 znalazł się nawet poniżej poziomu poniedziałkowego zamknięcia. Niedźwiedzie były jednak za słabe, żeby zepchnąć indeksy niżej i od tego momentu popyt zaczął dominować, a NASDAQ prowadził kursy akcji na szerokim rynku na północ. Pomagała informacja o dystrybucji produktów RIM (producent BlackBerry) w Chinach. Jak widać powodów do kupowania akcji zbyt dużo nie było, a jednak indeksy mocno wzrosły. NASDAQ wymazał całkowicie piątkowy, bardzo duży spadek. Jednak szeroki rynek mierzony przez S&P 500 oraz indeks blue chipów DJIA są dopiero w połowie czarnej świecy z piątku. Cały ten wzrost rynek zawdzięcza sektorowi technologicznemu.
Po sesji nastroje zmieniły się o 180 stopni. W swoim raporcie Amazon.com pokazała zysk nieco większy od oczekiwań, ale gracze byli rozczarowani spadkiem marż. Tak naprawdę to oczekiwania były wprost niezwykłe, a akcje skrajnie przewartościowane, więc nic dziwnego, że w handlu posesyjnym cena spadła o około 9 procent. Rozczarowały też raporty Altery i Broadcom – akcje gwałtownie traciły na wartości. O blisko 7 procent staniały też akcje Juniper Networks, mimo lepszych wyników kwartału i podniesienie prognozy. Szczególnie w tym ostatnim przypadku widać, że gracze doszli do wniosku, iż nastał czas korekty. Indeks handlu posesyjnego (AHI) spadł o jeden procent (to dużo), a kontrakty rano też mocno traciły. Szykuje się korekta - bardzo wątpię, żeby wydarzenia dzisiejszego dnia to zmieniły.
Dzisiaj nadal pojawiać się będą raporty kwartalne spółek. Zobaczymy też jednak również pierwsze w tym tygodniu bardziej znaczące raporty makroekonomiczne. Przed południem zostanie opublikowany bilans płatniczy strefy euro oraz wstępne dane o indeksach PMI (pokazują jak rozwija się gospodarka) dla tejże strefy. Nie wydaje się prawdopodobne, żeby miały one jednak większe przełożenia na zachowanie rynków finansowych. Indeksy PMI musiałyby naprawdę mocno spaść, żeby gracze zareagowali.
Przeczytaj także:
USA: dane lepsze od oczekiwań nie pomogły
oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion