eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweOdwrócona hipoteka już niedługo w Polsce?

Odwrócona hipoteka już niedługo w Polsce?

2007-10-25 12:00

Choć odwrócony kredyt hipoteczny jest od dawna bardzo popularny w krajach wysoko rozwiniętych (USA, Europa Zachodnia), w Polsce na razie żaden bank nie zawarł go w swojej ofercie. Jak informują specjaliści ds. bankowości, wiele banków już podjęło pracę nad tą formą kredytu, niestety jeszcze w tym roku raczej nie będą go oferować.

Przeczytaj także: Odwrócona hipoteka: kobiety dostaną mniej

Odwrócona hipoteka (reverse mortgage) pozwala na dodatkowe zasilenie budżetu domowego przez seniorów. Bank zawiera odpowiednią umowę z kredytobiorcą, w której zobowiązuję się do wypłacania na rzecz kredytobiorcy odpowiedniej kwoty. Suma, jaką wypłaca bank jest uzależniona od wartości nieruchomości, nie przekracza ona jednak wartości 50% nieruchomości.

Sposób wypłaty pieniędzy określa umowa. Za oceanem praktykuje się kilka sposobów wypłaty: raty miesięczne, kwartalne, roczne, czy też wypłatę jednorazową. Możliwe są również różnego rodzaju kombinacje tych sposobów.

Kredytobiorca może uzyskaną kwotę wydać jak mu się podoba, jednak umowa zobowiązuje go do utrzymywania nieruchomości w stanie z dnia w którym umowa z bankiem została zawarta. Zobowiązuje się również do regulowania wszelkiego rodzaju należności w tym należności podatkowych z tytułu posiadania i użytkowania nieruchomości.

Warto również zauważyć, że odwrócony kredyt hipoteczny może być niekorzystny dla osób, które będą żyły dłużej, niż przewidują to statystyki, na podstawie których konstruowana jest umowa. Może nastąpić sytuacja, w której kwota wypłacanych rat przekroczy wartość 50% nieruchomości, a wtedy bank może zażądać zrealizowania swojej części umowy.

oprac. : Joanna Papiernik / Senior.pl Senior.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: