USA: spada sprzedaż domów i zamówienia na dobra trwałe
2007-10-25 18:13
© fot. mat. prasowe
Stany Zjednoczone nie rozpieszczają inwestorów. Dziś okazało się, że sprzedaż nowych domów spadła do 770 tysięcy (oczekiwano 775 tys.), czyli o 25 tysięcy w porównaniu z sierpniem.
Przeczytaj także: USA: jaka sprzedaż domów na rynku pierwotnym we wrześniu 2007?
Trudno oczywiście mówić o dużym rozczarowaniu. Ale skoro sprzedaż nowych domów jest niższa o 30-40 proc. niż w najlepszym okresie, to pojawia się też pytanie o granicę spadku liczby transakcji. Ta granica nie powinna być już zbyt odległa, wszak domy sprzedają się teraz gorzej niż w czasie recesyjnego roku 2001. A teraz recesji w USA nie ma. Mocno rozczarowały za to dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku - oczekiwano ich wzrostu o 1,8 proc., tymczasem ich wartość spadła o 1,7 proc. Nie licząc sprzedaży samochodów i części do samolotów, zamówienia wzrosły o 0,3 proc. (oczekiwano 0,7 proc.).SYTUACJA NA GPW
WIG20 wzrósł dziś wprawdzie i to przy sporych obrotach, ale niewielu inwestorów może być prawdziwie zadowolonych z takiego obrotu sprawy. Indeks ponownie wyszedł powyżej 3900 pkt i ponownie nie zdołał utrzymać się powyżej. Sesja była teatrem jednego aktora - wyniki Telekomunikacji Polskiej okazały się wprawdzie gorsze niż przed rokiem, ale za to lepsze od oczekiwań inwestorów. Kurs wzrósł przy obrotach na poziomie 655 mln PLN. Pod tym względem dwie ostatnie sesje są najlepsze dla TP SA od połowy stycznia. Kurs TP wzrósł już na otwarciu, ale dalej rosnąć już nie chciał. TP tylko do pewnego momentu ciągnęła więc GPW, na dwie godziny przed końcem notowań przez rynek przeszła fala sprzedaży, która ściągnęła WIG20 poniżej 3900 pkt i tak już zostało.
Podrożały akcje 116. spółek, potaniały 173. To nadal nie jest rynek hossy.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce