Ceny żywności i ropy naftowej nadal będą rosły
2007-10-26 10:52
© fot. mat. prasowe
Ceny ropy naftowej osiągnęły nowe maksima cenowe - baryłka kosztuje już powyżej 90 dolarów. Ceny żywności - także w Polsce - rosną i nadal będą rosły. Wzrost inflacji wydaje się przesądzony.
Przeczytaj także: USA: jaka sprzedaż domów na rynku pierwotnym we wrześniu 2007?
W dzisiejszych gazetach dominuje temat cen ropy naftowej, która przekroczyła 90 dolarów za baryłkę. Co prawda dla wszystkich poza USA ten wzrost jest mniej odczuwalny, ze względu na równoległy spadek dolara, jednak i tak ceny ropy podnoszą światową inflację. A Stany Zjednoczone są w tej nieszczęśliwej sytuacji, że potrzebują niskiej inflacji, by móc obniżać stopy procentowe. Bez tańszej ropy, to się może nie udać. Zmorą globalnego rynku są też szybko rosnące ceny żywności wobec rekordowo dużego popytu na nią w Azji i równocześnie słabych zbiorach tegorocznych. Problem dotyczy także Polski, o czymi pisze dziś "Rzeczpospolita".SYTUACJA NA GPW
Wzrost przy wysokich obrotach - taki obraz rynku zawsze cieszy posiadaczy akcji. A jednak tym razem pozostaje pewien niedosyt. WIG20 wzrósł co prawda (ciągnąc WIG), ale w trakcie notowań zmagał się z rekordowymi poziomami 3900-3915 pkt i po raz kolejny nie dał im rady. Zapał do kupna akcji był jakby pozorny, bo w rzeczywistości obroty skupiały się na akcjach Telekomunikacji Polskiej. Jej akcje podrożały od razu na początku notowań za sprawą bardzo dobrych wyników kwartalnych, ale później ten ruch nie był już kontynuowany. Stąd końcówka notowań przyniosła pogorszenie nastrojów, wywołane przez dane z USA. Koniec końców WIG20 wciąż znajduje się tuż pod poziomem oporu i wciąż ma szanse go przełamać.
Wczoraj podrożały akcje 116. spółek, potaniały 173., obroty podliczono na 2,2 mld PLN.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Na wczorajszej sesji w Stanach powtórzył się scenariusz z notowań środowych, przy jeszcze większych obrotach. Główne indeksy traciły w ciągu dnia, żeby później skutecznie odrabiać straty - na zamknięciu S&P był niżej o 0,1 proc., a Dow Jones nie zmienił wartości w porównaniu z dniem poprzednim. Niezdecydowanie inwestorów było związane z publikowanymi danymi makro. Wprawdzie zamówienia na dobra trwałego użytku nieoczekiwanie spadły we wrześniu, jednak rynek zaskoczył również wzrost sprzedaży nowych domów. Brazylijski Bovespa stracił wczoraj 0,4 proc.
Rosły natomiast giełdy azjatyckie, po lepszych od oczekiwań wynikach koncernów Sony i Honda. Nikkei wzrósł 1,4 proc., a Kospi zyskał 2,6 proc. Trwa euforia w Hong Kongu- indeks Hang Seng wzrósł o 1,4 proc i pierwszy raz w historii przekroczył poziom 30.000 pkt.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce