Jak Polacy spłacają kredyty hipoteczne i gotówkowe?
2007-10-26 13:37
Przeczytaj także: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców: jak pomóc, żeby nie zaszkodzić?
Problemy ze spłatą zadłużenia
Patrząc od początku lat 80. można powiedzieć, że największe problemy ze spłatą kredytów hipotecznych Amerykanie mieli w okresie 1983-1986. W pierwszym półroczu 1985 roku odsetek kredytobiorców, którzy nie regulowali w terminie zobowiązań przekroczył 6%. Po roku 1986 sytuacja poprawiała się stopniowo. W latach 1994-1995 odsetek nieterminowych kredytobiorców spadł poniżej 4%. Obecnie mamy do czynienia z nasileniem problemów ze spłatą kredytów mieszkaniowych. Taka tendencja utrzymuje się od początku 2005 roku. Na koniec pierwszego półrocza odsetek kredytobiorców mających problemy z terminową spłatą kredytów hipotecznych wynosił 5,1% i był dwukrotnie wyższy niż w Polsce.
fot. mat. prasowe
Dlaczego amerykańscy kredytobiorcy mają wpływ na nastroje na światowych giełdach?
Problemy Amerykanów z terminową spłatą kredytów hipotecznych przybrały na znaczeniu na skutek powiązań finansowych istniejących między rynkiem kredytów hipotecznych w USA a globalnym rynkiem kapitałowym.
Mechanizm jest następujący: banki oraz inne instytucje finansowe udzielające kredytów i pożyczek sprzedają je różnego typu instytucjom pośredniczącym, zarówno rządowym, jak i prywatnym. Trzy najważniejsze instytucje rządowe to: Government National Mortgage Association (Ginnie Mae), Federal National Mortgage Association (Fannie Mae) oraz Federal Home Loan Mortgage Corporation (Freddie Mac). W oparciu o zakupione wierzytelności instytucje te emitują papiery wartościowe. Dzięki sekurytyzacji wierzytelności banki pozbywają się części portfela kredytowego i mogą dalej zwiększać akcję kredytową. W Polsce sekurytyzacja wierzytelności bankowych już też ma miejsce, zostało bowiem przeprowadzonych kilka transakcji sprzedaży dużych portfeli wierzytelności do funduszy sekurytyzacyjnych. Sekurytyzacja należności hipotecznych napotyka jednak na poważne bariery.
Wartość emisji papierów wartościowych powiązanych z kredytami hipotecznymi w USA wyniosła w pierwszym półroczu 1,16 biliona USD i była o 15% wyższa niż w pierwszym półroczu 2006 roku. W tym roku najwięcej emisji zostało przeprowadzonych, pod względem wartościowym, w czerwcu, gdy ich suma wyniosła 238,6 mld USD. W stosunku rocznym daje to wzrost o 25%.
fot. mat. prasowe
![Kredyty: zadłużenie w bankach rośnie [© denphumi - Fotolia.com] Kredyty: zadłużenie w bankach rośnie](https://s3.egospodarka.pl/grafika/zadluzenie-polskich-gospodarstw-domowych/Kredyty-zadluzenie-w-bankach-rosnie-iQjz5k.jpg)
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl