Rynki finansowe 22-26.10.2007
2007-10-26 20:31
Przeczytaj także: Rynki finansowe 15-19.10.2007
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Reakcja rynku pieniężnego na wynik wyborów w Polsce była więcej niż optymistyczna. Na skutek zakupów inwestorów zagranicznych mocno w górę poszły ceny na rynku obligacji. Rentowność papierów 10-letnich spadła do 5,47 proc. z 5,74 proc. przed tygodniem. Rentowności obligacji o krótszym terminie spadły nieco mniej. Stopa rynkowa WIBOR 3M wzrosła jednak o 3 punkty do 5,18 proc.
Zagraniczne rynki
W Stanach nadal rośnie zainteresowanie obligacjami. Rentowność papierów dwuletnich spadła do 3,78 proc. z 3,85 proc. przed tygodniem. Obligacje zyskują, w miarę jak rynek nabiera przekonania, że w przyszłym tygodniu FOMC obniży stopy procentowe w Stanach. W piątek obligacje lekko staniały, ponieważ firma Coutrywide, która zajmuje się udzielaniem kredytów hipotecznych, zapowiedziała powrót do rentowności w IV kwartale tego roku i w całym przyszłym.
W Europie obligacje także drożały – rentowność niemieckich papierów 10-letnich spadła do 4,19 proc. z 4,30 proc. przed tygodniem. Przyczyną umocnienia były sygnały o spowalniającym wzroście gospodarczym w strefie euro, a także dalsze umocnienie euro do dolara, które działa przeciwko inflacji. A zatem pozwala odłożyć decyzje o podniesieniu stóp procentowych w strefie euro.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Na rynku akcji tydzień był mieszany. WIG zyskał co prawda 0,4 proc., przy obrotach podliczonych na 9,2 mld PLN, ale była to głównie zasługą największych spółek notowanych na GPW. Ponieważ akcje z WIG20 drożeją z równolegle drożejącym złotym, łatwo pokusić się o tezę, że to zagraniczni inwestorzy kupują akcje w Polsce. WIG20 zyskał w skali tygodnia 1,9 proc., przy obrotach najwyższych od marca, nie mniej indeks nie zdołał wyznaczyć nowych szczytów, mimo trzech podjętych prób sforsowania poziomu 3900 pkt. Znacznie słabiej spisywały się akcje małych i średnich firm – mWIG stracił 2,5 proc., a sWIG 0,9 proc. W tym segmencie rynku obroty wyraźnie spadły. W nadchodzącym tygodniu 15 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się wzrostu WIG20, a 62 proc. oczekuje jego spadku.
- Perspektywa krótkoterminowa: Neutralna
- Perspektywa średnioterminowa: Pozytywna
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane, surowce