eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe60 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności

60 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności

2007-10-31 11:48

Nawiązując do hasła, kojarzonego co prawda z poprzednią epoką i systemem, podglądnijmy jak oszczędzają rodacy. Tendencja ta rośnie wraz z wiekiem, kiedy to częściej myślimy o zabezpieczeniu się na przyszłość.

Przeczytaj także: Światowy Dzień Oszczędzania. Jakie oszczędności mają Polacy?

Polacy zaczynają oszczędzać już po 30-tce - wśród posiadających oszczędności 22 proc. to ludzie w wieku z przedziału 30-39 lat, kolejne 22 proc. ma wiek pomiędzy 40-49 lat, a 24 proc. 50-59 lat.

Pieniądze odkładają głównie osoby z wykształceniem średnim i wyższym - stanowią ponad 80 proc. wszystkich oszczędzających.

Niestety prawie 60 proc. Polaków nie posiada żadnych oszczędności, jednak przed rokiem było gorzej. Więcej ankietowanych niż w 2006 roku - 23 proc. - trzyma pieniądze na rachunku w banku. Mając pieniądze, Polacy najchętniej zainwestowaliby w kupno nieruchomości.

Spośród osób, które zadeklarowały, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy odłożyły jakiekolwiek pieniądze (27 proc. badanych w 2007 roku, 23 proc. w 2006 roku), ponad połowa zaoszczędziła maksymalnie dwie pensje. Tylko 9 proc. osób z tej grupy odłożyło pięć lub więcej pensji.

Większe skłonności do odkładania na czarną godzinę mają osoby posiadające rodziny. Mogą pochwalić się lepszym od przeciętnego Polaka statusem materialnym i finansowym. Co ciekawe, jeśli przyjrzymy się na rozkład geograficzny osób deklarujących posiadanie oszczędności to się okazuje, że mieszkańcy południowej i wschodniej Polski wypadają tutaj znacznie lepiej.

Najwyższy odsetek "dusigroszy" znajdziemy w województwie mazowieckim. Na dalszych pozycjach są natomiast mieszkańcy województw: małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego. Podobnie rzecz się ma, gdy odniesiemy ten rozkład w stosunku do średniej wartości osób oszczędzających - wówczas do listy województw o wyższej niż przeciętna odsetku osób odkładających pieniądze, należy jeszcze doliczyć województwa świętokrzyskie, dolnośląskie i opolskie. Osoby oszczędzające zdefiniowano jako respondentów, którzy zadeklarowali posiadanie instrumentów związanych z oszczędzaniem w tym: lokat terminowych, akcji, obligacji i jednostek w funduszach inwestycyjnych.

31 października br. obchodzony jest Światowy Dzień Oszczędzania. Akcja służy promocji oszczędzania w Polsce. Realizuje ją koalicja organizacji działających na rzecz poprawy stanu świadomości ekonomicznej i finansowej Polaków, bazując na światowych standardach edukacyjnych wiążących edukację z zabawą w formacie multimedialnym. Celem merytorycznym jest pokazanie, że warto oszczędzać i inwestować w przyszłość.

oprac. : INTERIA.PL INTERIA.PL

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: