eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzePoznamy PKB w USA w III kwartale 2007

Poznamy PKB w USA w III kwartale 2007

2007-10-31 11:06

We wtorek na naszym rynku walutowym kontynuowana była korekta osłabiająca złotego. Wymusiła ją nie tylko korekta kursu EUR/USD, ale i chęć zrealizowania części zysków przed czwartkowym świętem. Widać to było szczególnie wtedy, kiedy kurs EUR/USD zmienił kierunek.

Przeczytaj także: USA: poznamy indeks zaufania konsumentów Conference Board

Umocnienie euro do dolara jednak złotego nie wzmocniło. Nie było w tym nic nadzwyczajnego, bo przed decyzjami FOMC i RPP oraz przed lawiną danych makro, która spłynie na rynek dzisiaj i jutro każdy krótkoterminowy gracz chce zrealizować przynajmniej część zysków.

GPW zachowywała się we wtorek dokładnie tak jak jej zagraniczne odpowiedniki. Indeksy rozpoczęły sesję neutralnie, po czym zaczęły się osuwać. Na rynek akcji działały te same czynniki, co na złotego. Mało kto chciał podejmować ryzyko większego zaangażowania przed posiedzeniem FOMC i czwartkowym świętem. Rozpatrywanie, jakie akcje straciły i dlaczego mija się z celem. Można tylko wspomnieć, że taniały akcje w sektorze surowcowym, bo taniały miedź i ropa. Obrót był bardzo mały, co znaczenie tej sesji znacznie umniejsza.

Dzisiaj mamy problem, bo jutro jest święto, a dzisiaj wieczorem Fed podejmie decyzję o poziomie stóp procentowych w USA. Reakcja rynków zarówno dzisiaj jak i jutro, kiedy w USA będzie publikowane wiele danych makro i raportów spółek jest bardzo niepewna. W tej sytuacji dzisiejsze zachowanie zarówno złotego jak i GPW może nie być do końca racjonalne. Gracze będą starali się nie podejmować znaczących decyzji, a to powinno skutkować marazmem z tendencją do osuwania się indeksów. Kluczowy moment sesji to godzina 13.30, kiedy to w USA zostanie opublikowany raport o PKB i miarach inflacji.

Dowiemy się też, co postanowiła Rada Polityki Pieniężnej, która ma trudną sytuację. Inflacja rośnie, ale podnoszenie stóp w trakcie tworzenia rządu nie jest tym, co RPP chciałaby zrobić. Poza tym im wyższe stopy tym mocniejszy złoty i tym słabsza gospodarka. Inflacja co prawda rośnie, ale dramatu na horyzoncie nie widać. Dlatego też zakładam, że stopy się nie zmienią. Cokolwiek Rada jednak nie postanowi to nie powinno mieć znaczącego wpływu na zachowanie rynków (walutowego i akcji), bo przecież wszyscy wiedzą, że jeśli nie teraz to w listopadzie stopy wzrosną.

Decyzja FOMC w centrum uwagi

Wtorek giełdy europejskie rozpoczęły neutralnym otwarciem, po którym indeksy zaczęły się powoli osuwać. Dobre nastroje mógł popsuć mógł artykuł w Wall Street Journal, który stwierdzał, że cięcie stóp nie jest przesądzone. Z tego też powodu lekko wzmacniał się dolar i taniała ropa. Szkodzi ł też wynik banku UBS i ostrzeżenie, że sytuacja w czwartym kwartale się nie poprawi. Generalnie widać było, że gracze po prostu chcą poczekać na to, co przed posiedzeniem FOMC i na przełomie miesięcy wymyślą Amerykanie. Nie udało się jednak ocalić indeksów przed małymi spadkami.

 

1 2 3

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: