MF: inflacja i deficyt budżetowy w Polsce w październiku 2007
2007-11-05 18:46
© fot. mat. prasowe
W październiku stopa inflacji wyniosła 3 proc. wobec 2,3 proc. we wrześniu - prognozuje resort finansów. Deficyt budżetowy wyniósł zaś 17,5-18,5 proc. planu na ten rok - szacuje MF.
Przeczytaj także: ECB i BoE ustalą stopy procentowe
Tym samym materializują się obawy ekonomistów o wpływie rosnących cen żywności i paliw na poziom inflacji. Co więcej - w wywiadzie udzielonym agencji ISB, członek RPP prof. Dariusz Filar wprowadza czytelników do kuchni modelu, na którym opiera się projekcja inflacji w Polsce. Jego zdaniem model mimo, że uwzględnia prognozowane mniejsze tempo wzrostu płac w Polsce w przyszłym roku, wskazuje na ryzyko wyraźnego wzrostu inflacji w latach 2008-2009 właśnie ze względu na sytuację na rynku pracy. A to może oznaczać, że dotychczasowe podwyżki stóp procentowych były się niewystarczające do ograniczenia ryzyka wzrostu cen.SYTUACJA NA GPW
Początek notowań rozpoczął się od spadków, które były jeszcze pogłębiane. WIG20 dotarł do rejonu wsparć, które określiliśmy rano - najniższym poziom notował godzinę przed zakończeniem notowań i było to 3748 pkt. W końcówce notowań indeks odrobił prawie 50 punktów, co można - przy odrobinie dobrej woli - interpretować jako nadzieje inwestorów na obronę wsparcia (13500 pkt) przez Dow Jones na dzisiejszej sesji. Przy złej woli, wzrostowa końcówka sesji to tylko zacieranie wrażenia po trwającej cały dzień dystrybucji akcji.
Obroty podliczono na 1,35 mld PLN, a więc niezbyt duże, co w poniedziałki zdarza się nader często. Podrożały akcje 72. spółek, potaniały 215. Co interesujące - choć na świecie to sektor bankowy jest indeksom kulą u nogi u nas akcje banków trzymają się całkiem nieźle (WIG-Banki bez zmian), a przynajmniej końcówka sesji robi takie wrażenie.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce