Droga ropa i złoto, umacniają się rynki wschodzące
2007-11-06 11:02
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Jeszcze kilka tygodni temu sądzono, że EUR i GBP są na wykupionych poziomach a rynek niedocenia potencjalnego spowolnienia w Europie, jaki i potencjalnych strat Europejskich instytucji na rynkach kredytowych. W USA z kolei rosły oczekiwania na obniżki stóp, pojawiały się słabe dane makro. Każdy skok awersji do ryzyka wywoływał gwałtowne zakupy USD.Dzisiaj EURUSD jest dużo wyżej, jest stale kupowany na nawet najmniejszych korektach. USD nie otrzymał wsparcia ze strony zmniejszania oczekiwań na obniżki (po decyzji FOMC), lepszych danych makro (dane z rynku pracy). Na ostatnim posiedzeniu FED praktycznie przeszedł do trybu neutralnego. Rynek jednak nie zareagował. Dolar nie reaguje także na negatywne informacje, które generują wzrost awersji do ryzyka. Co może być przyczyną takiej słabości? Jest wiele potencjalnych czynników. Pierwszy to niepokoje związane z ropą, Kurdami w Iraku i Pakistanem, co wpływa także na ceny złota. Drugim potencjalnym czynnikiem jest nadal dużo lepsza sytuacja gospodarcza na świecie niż w US, dobre dane w krajach, których waluty silnie rosły do USD, co podtrzymuje trendu i spekulacyjne zakupy tych walut (sprzedaż USD), przykładem jest CAD. Trzecim, według nas najbardziej prawdopodobnym czynnikiem jest to, że lepsze dane z USA oddalają wizję recesji i zwiększają szansę na tzw. „miękkie lądowanie”.
Inwestorzy mogą w tej sytuacji oczekiwać, że ECB nie przerwie cyklu podwyżek i bardzo niedługo zmniejszy się różnica w stopach procentowych pomiędzy USA i Eurolandem. Dodatkowym elementem może być sentyment do USD, który jest fatalny - brak silnego umocnienia USD po danych z rynku pracy w piątek pokazał, że sprzedający tę walutę nie bardzo mają czego się obawiać.
Najważniejsze wiadomości
- US: Indeks ISM z sektora usług ukształtował się w październiku na poziomie 55,8pkt.
- UK: Produkcja przemysłowa spadła we wrześniu o 0,4% w ujęciu miesiąc do miesiąca.
- US: W USA poza rolnictwem powstało w październiku 166.000 nowych miejsc pracy wobec 96.000 po korekcie miesiąc wcześniej.
- UK: Produkcja w sektorze wytwórczym spadła we wrześniu o 0,6% licząc miesiąc do miesiąca.
- UK: Indeks PMI z sektora usług spadł we wrześniu do poziomu 53,1pkt.
- US: Indeks ISM z sektora produkcyjnego ukształtował się w październiku na poziomie 50,9pkt.
- PL: Według Ministerstwa Finansów inflacja w październiku przyspieszyła do 3%.
- PL: Ministerstwo Finansów szacuje, że w okresie styczeń-październik 2007 roku budżet państwa miał 5,0-5,5 miliarda złotych deficytu.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe