Strefa euro: jaka sprzedaż detaliczna we wrześniu 2007?
2007-11-06 11:50
Przeczytaj także: Cena złota przekroczyła 800 USD za uncję
Wpływu wiadomości dotyczących sektora bankowego nie był w stanie zrekompensować zaskakująco dobry odczyt październikowego indeksu ISM dla sektora usług. To najlepiej pokazuje zmianę nastrojów na giełdzie w USA w ostatnich dniach. Przed środową decyzją Komitetu Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych rynek miał skłonność do ignorowania złych informacji wskazując na utrzymujący się optymizm. Obecnie pomijanie dobrych wiadomości ma negatywny wydźwięk i przekonuje, że trend zmienia się na zniżkowy. Potwierdziło się też, że sama obrona wsparcia na wysokości 1500 pkt dla S&P 500, jaka miała miejsce w ostatni piątek to zbyt mało, by snuć pozytywne scenariusze. Nie doszło nawet do dobicia. Jednocześnie jednak ta bariera wciąż nie została przełamana, więc ten ważny sygnał do pozbywania się akcji nie pojawił się. Po przekroczeniu tego wsparcia prawdopodobieństwo testowania sierpniowego dołka istotnie się zwiększy. Pozostaje czekać na to, czy takie rozstrzygnięcie zapadnie. Lekkim optymizmem powiałoby, gdyby S&P 500 wyszedł ponad 1520 pkt. To przynajmniej na jakiś czas zażegnywałoby groźbę dalszego spadku.Najważniejsze informacje
- Październikowy indeks PMI dla sektora usług w Wielkiej Brytanii wypadł słabiej niż oczekiwano – wyniósł 53,1 pkt, najmniej od 4,5 roku.
- Wrześniowa produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła o 0,6% w porównaniu z sierpniem – był to wynik gorszy od prognozowanego.
- Październikowy indeks aktywności amerykańskiego sektora usług wyniósł 55,8 pkt, co oznaczało wzrost wobec września – rezultat był lepszy od spodziewanego.
- Największą zniżkę od 11 września 2001 r. odnotowała giełda w Hong Kongu – przecena sięgnęła 5%.
- Przed dalszymi odpisami związanymi z utratą wartości przez instrumenty powiązane z rynkiem kredytów w USA ostrzegł największy bank amerykański, czyli Citigroup – odpisy mają wynieść 11 mld USD.
- Ministerstwo Finansów szacuje październikową inflację w Polsce na 3%.
Dziś na rynkach
- Zgodnie z oczekiwaniami wrześniowy indeks wyprzedzający koniunktury w japońskiej gospodarce pierwszy raz od dekady spadł do 0% - sygnalizuje to zwolnienie gospodarki w perspektywie 3-6 miesięcy.
- Niejednoznacznie zachowały się giełdy w Azji – trochę spadły japońska i chińska, wyraźnie w górę poszły ceny akcji w Korei i Hong Kongu.
- We wtorek przed południem wciąż pod presją pozostawał dolar, drożało złoto i ropa naftowa.
- Wrześniowa sprzedaż detaliczna w strefie euro.
- Wskaźnik inflacji PPI w strefie euro za wrzesień.
- Niemieckie zamówienia fabryczne we wrześniu
- Ostateczna wartość indeksów PMI dla strefy euro za październik.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : Katarzyna Siwek / expander