eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweFaktoring, leasing, kredyt obrotowy - co wybrać?

Faktoring, leasing, kredyt obrotowy - co wybrać?

2007-11-06 12:03

Rozpoczęcie działalności gospodarczej jest z jednej strony uzależnione od dobrego pomysłu na biznes, a z drugiej - od umiejętności znalezienia środków na jego start i późniejsze inwestycje. Nowoczesna, wyspecjalizowana gospodarka nie pozostawia jednak przedsiębiorcy samego, dając mu szeroki wachlarz ofert finansowania.

Przeczytaj także: Jakie produkty finansowe wspierają rozwój MSP?

Małe firmy w momencie startu często bazują na oszczędnościach założycieli, jednak w większości przypadków już po niedługim czasie konieczne jest zainteresowanie się zewnętrznym finansowaniem. Nawet wtedy, gdy firma szybko zyskuje wielu klientów i zbiera wiele zamówień, często okazuje się, że odroczone płatności powodują nieprzyjemne klincze finansowe. Założenie własnego biznesu nie musi być jednak obarczone permanentnym stresem, o ile przedsiębiorca zdecyduje się na skorzystanie z zewnętrznego finansowania. Kilkanaście lat temu mógł ubiegać się o kredyt – dziś oferuje mu się kilka jego wariantów, coraz częściej na bardzo dobrych warunkach. Dodatkowo polskie firmy mogą korzystać z obszernej oferty firm leasingowych i kredytowych.

Co ważniejsze, realia rynku zmieniły się na tyle, że to branża usług finansowych walczy o klienta. "W większości przypadków pozyskanie finansowania działalności gospodarczej nie jest problemem. Problemem jest jedynie dobry wybór narzędzia, które zapewni to finansowanie, a także podmiotu, który zaoferuje najlepsze warunki" – komentuje Marcin Zaliwski, dyrektor generalny Hilton-Baird Polska. Niestety ciągle sprawdza się w naszym kraju powiedzenie, że im mniejsze przedsiębiorstwo, tym więcej na głowie właściciela. Prowadzenie mikroprzedsiębiorstw i firm małych często wymaga wszechstronnego zaangażowania. "Mam wrażenie, że Polacy dają sobie z tym dobrze radę, ale nikt nie jest wszechwiedzący. Często zdarza się, że przedsiębiorcy decydują się na finansowanie, które albo nie jest dostatecznie dobrane do potrzeb działalności gospodarczej, albo jest dobrane dobrze, ale konkretna oferta nie jest najlepsza na rynku. Nie sposób znać się świetnie na wszystkim" – dodaje Zaliwski.

Tradycyjnie najpopularniejszym narzędziem finansowania dzialalności przedsiębiorstw jest kredyt. W ostatnich latach większość banków dość znacznie obniżyła swoje wymagania względem firm-kredytobiorców i z pozyskaniem tej formy finansowania miewają problemy przede wszystkim firmy nowe, bez historii prowadzonej z sukcesem działalności. Pozostałym przedsiębiorcom oferuje się zarówno krótkoterminowe kredyty obrotowe, jak i długofalowe kredyty inwestycyjne. Te pierwsze wspierają bieżącą działalność firmy, pomagając utrzymać płynność finansową bez popadania w zatory finansowe. Przydają się wtedy, gdy środki firmy są zamrożone w kontraktach, należnościach, sprzedanych, ale nie oplaconych towarach lub usługach, itp. Z kolei kredyty inwestycyjne finansują przyszłość, czyli dobry rozwój firmy. Skorzystanie z obu wariantów kredytowania jest zależne od planów biznesowych i potrzeb, najważniejsze jednak, że na brak ofert na rynku nie można już narzekać.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: