OECD: wyższe stopy procentowe w CHF
2007-11-06 18:25
Przeczytaj także: Soros: zadłużenie USA spowoduje poważniejszą korektę
SUROWCE
Silne osłabienie dolara pociągnęło za sobą zrosty cen surowców na giełdach towarowych. Ropa podrożała o grubo ponad 2 proc. po informacji o sztormie w rejonie Morza Północnego, który zmusił koncerny ConocoPhilips i BP do ewakuacji pracowników z platform. Co więcej, rynek oczekuje, że jutrzejszy raport dotyczący zapasów paliw w Stanach pokaże ich spadek. W rezultacie, londyńska baryłka brent i nowojorska crude ustanowiły nowe rekordy na poziomach odpowiednio, 93,00 USD i 96,60 USD.
Cena miedzi wzrosła o 1 proc., ale biorąc pod uwagę silne osłabienie dolara oraz fakt, że przez ostatnie sześć sesji z rzędu ten surowiec taniał, jest to bardzo słabe odreagowanie. Nie można jednak mówić o zaskoczeniu, skoro zapasy miedzi utrzymują się na poziomie najwyższym od kwietnia.
Złoto potwierdziło dzisiaj silny trend wzrostowy drożejąc o ponad 2 proc. Poza taniejącym dolarem jest to oczywiście związane z traktowaniem tego kruszcu jako zabezpieczenie przed inflacją, która przy wysokiej cenie ropy niewątpliwie zagraża amerykańskiej gospodarce.
fot. mat. prasowe
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce