Aktywa TFI wzrosły w październiku 2007
2007-11-07 10:09
© fot. mat. prasowe
Według obliczeń "Rzeczpospolitej" prezentowanych w dzisiejszym wydaniu, aktywa funduszy inwestycyjnych wzrosły na koniec miesiąca do 145 mld PLN.
Przeczytaj także: Soros: zadłużenie USA spowoduje poważniejszą korektę
Z artykułu nie wynika na ile wzrost wartości aktywów był pochodną dobrej koniunktury na GPW i innych rynkach akcji, na których Polacy coraz chętniej inwestują, a na ile zależał od napływu nowych środków.Pytani o zdanie prezesi niektórych TFI przyznali, że środki nadal płyną do funduszy akcji, także zagranicznych. Zbigniew Jagiełło - prezes Pioneera - powiedział, że jego zdaniem nadal kupowanie funduszy akcji ma większy sens niż obligacji.
Właśnie Pioneer powiększył zarządzane aktywa najbardziej, bo o 1,1 mld PLN. Nieznacznie ustępuje mu TFI BZ WBK (Arka) i TFI PKO, które zyskało 800 mln PLN.
SYTUACJA NA GPW
Przebieg notowań na wtorkowej sesji raczej nie spełnił nadziei inwestorów. Co prawda WIG20 rozpoczął dzień od zwyżki, ale była ona niewielka (kilka dziesiątych procent), a po drugie w ciągu dnia nie bardzo się powiększała. Bo i przyczyna zwyżki nie miała silnego charakteru - inwestorzy liczyli po prostu na korekcyjne odbicie, które opierało się na nadziejach na odbicie także w USA. Ale w czasie gdy nasza giełda jeszcze pracowała, giełdy amerykańskie zyskały na otwarciu, lecz indeksy spadły w ciągu pół godziny. To przesądziło o realizacji zysków w Warszawie. W efekcie z odbicia WIG20 nic nie zostało, a indeksy małych i średnich spółek spadły o 1,5 i 0,9 proc., przy czym ich słabej kondycji trzeba upatrywać w przeciętnych wynikach kwartalnych spółek, które już swoje raporty opublikowały. Wczoraj podrożały akcje 91. spółek, potaniały 197.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
fot. mat. prasowe
Inwestorom amerykańskim udało się obronić poziomy wsparcia na wykresach indeksów S&P i Dow Jones, dzięki czemu wzrosły one najsilniej do czterech sesji. Do zwyżek w okolicach jednego procenta najbardziej przyczyniły się spółki surowcowe. Warto jednak zauważyć, że wzrosty oparte na boomie na rynku surowcowym mają charakter krótkoterminowy, bowiem droga ropa w dalszej perspektywie zaszkodzi amerykańskiej gospodarce. Drożały również walory sektora finansowego, który odpoczywał po silnej przecenie z ostatnich kilku dni. Brazylijski Bovespa zyskał wczoraj 2,5 proc.
Spółki surowcowe pociągnęły w górę również indeksy azjatyckie, jednak po dodatnim otwarciu Nikkei i Kospi traciły na wartości. Nikkei spadł o 0,9 proc., a Kospi o 0,5 proc. Indeks Hang Seng zyskał 1,5 proc.
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce