Strefa euro: indeks PPI we wrześniu 2007
2007-11-07 11:44
Przeczytaj także: Strefa euro: jaka sprzedaż detaliczna we wrześniu 2007?
Ciekawe jest zachowanie jena w ostatnich dniach, którym mimo zwiększonego niepokoju na rynkach nie zyskuje. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być oczekiwanie na to, że w krajach o wysokich stopach procentowych koszty pieniądza nie będą obniżane. Takie myślenie potwierdzają komunikat po ostatnim posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku w USA, czy dzisiejsza decyzja o podwyżce stóp procentowych w Australii. Uwagę zwracała dzisiejsza słaba reakcja giełd azjatyckich na spory wzrost w Ameryce oraz drożejącą ropę naftową, która szkodzi światowym rynkom. Można więc spodziewać się, że rynki wschodzące w Europie będą dziś zachowywać się dość spokojnie.Najważniejsze informacje
- Zgodnie z oczekiwaniami wrześniowy indeks wyprzedzający koniunktury w japońskiej gospodarce pierwszy raz od dekady spadł do 0% - sygnalizuje to zwolnienie gospodarki w perspektywie 3-6 miesięcy.
- Wrześniowa sprzedaż detaliczna w strefie euro zwiększyła się o jedynie 1,6% r/r, choć spodziewano się wzrostu o 2,2%.
- Wskaźnik inflacji PPI w strefie euro za wrzesień sięgnął 2,7% wobec 1,7% miesiąc wcześniej i 2,6% oczekiwanych przez analityków.
- Niemieckie zamówienia fabryczne we wrześniu zwiększyły się o 1,1% r/r, natomiast oczekiwano, że będzie to 6,2%.
- Ostateczna wartość indeksów PMI dla strefy euro za październik wypadła nieco lepiej niż się spodziewano.
- Nieoczekiwanie obniżyła się liczba wydanych pozwoleń na budowę we wrześniu w Kanadzie – spadek wyniósł 1,7% m/m, a miał być wzrost o 1,8%.
Dziś na rynkach
- Nieco słabsze od prognoz zyski pokazał w raporcie za III kwartał BZ WBK.
- O 0,25 pkt proc., do 6,75%, wzrosły stopy procentowe w Australii. Powodem takiej decyzji jest utrzymująca się presja inflacyjna. Oczekiwana jest kolejna podwyżka kosztów pieniądza.
- Euro przekroczyło dziś rano barierę 1,46 USD po informacjach o tym, że Chiny chcą dywersyfikować rezerwy walutowe w kierunku mocniejszych walut – warto jednak zwrócić uwagę, że nie zostały one jednoznacznie wymienione. Jednak przy obecnym negatywnym nastawieniu do dolara, ta wiadomość nie mogła zostać inaczej odebrana.
- Do 95 USD za baryłkę podniosła się cena ropy Brent w Londynie, po tym jak we wtorek w Nowym Jorku gatunek WTI kosztował 98 USD za baryłkę.
- Wrześniowa produkcja przemysłowa w Niemczech.
- Jednostkowe koszty pracy w III kwartale w USA i produktywność pracy w sektorach pozarolniczych za ten sam okres
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : Katarzyna Siwek / expander