Czy wziąć kredyt na 100% wartości nieruchomości?
2007-11-09 13:19
Przeczytaj także: Budowa domu: jak wybrać kredyt hipoteczny?
Powód jest prosty. Zaciągając kredyt na maksymalną kwotę (100% wartości nieruchomości) Klient posiadający swój wkład własny, może przeznaczyć środki na inne cele, np.:- zainwestowanie środków,
- wykończenie nieruchomości,
- cele konsumpcyjne, bez zaciągania kolejnych zobowiązań,
- opłaty około kredytowe związane z zakupem nieruchomości (Akt Notarialny, Podatek PCC1 - czyli podatek za złożenie wniosku o wpis hipoteki, który wynosi 19 zł - hipoteka kaucyjna i 0,1% wartości kredytu - hipoteka zwykła, opłata za wniosek o wpis hipoteki, opłata Agencyjna - czyli wymagana w sytuacji zakupu nieruchomości za pośrednictwem Agencji Nieruchomości, w zależności od Agencji od 1,5% do 3% wartości nieruchomości, itp.).
W ostatnich latach pojawiła się możliwość zaciągnięcia kredytu nawet na kwotę przewyższającą cenę domu (do 130% wartości). Jest to spowodowane m.in. cały czas rosnącymi cenami nieruchomości. W zamian za to Klient korzystający z usług firmy Doradztwa Finansowego może zyskać podwójnie. Po pierwsze na wzrastającej wartości nieruchomości, po drugie na inwestycji poprzez fundusze, które proponuje doradca.
Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż w najgorszym wypadku, zaciągając kredyt Klient otrzyma oprocentowanie w granicach 7%, natomiast posiadając swój wkład własny zainwestowany w najbezpieczniejszy fundusz (opierający się na papierach wartościowych Skarbu Państwa) Klient zyskuje ok. 10%. Przelicznik jest prosty, nie ma sensu „blokować” środków w zakup nieruchomości skoro Bank umożliwia finansowanie tej transakcji i dodatkowo „daje możliwość pomnażania swoich pieniędzy”.
Kolejnym plusem zaciągnięcia kredytu na maksymalną wartość jest wydłużenie przez Banki okresu kredytowania nawet do 50 lat oraz do 80–ego roku życia najstarszego Kredytobiorcy.
Ostatnim, ale zarazem bardzo ważnym powodem jest znaczne obniżenie obciążenia własnego portfela. Zaciągając kredyt na maksymalną wartość oraz na maksymalny okres, kredytobiorca zostawia z reguły ok. 200-500 zł w budżecie rodzinnym, co jest bardzo ważne, szczególnie w przypadku rodzin z dziećmi.
Każda osoba zaciągająca kredyt wychodzi z założenia, że i tak spłaci go dużo wcześniej. Według statystyk są one spłacane maksymalnie po 15 latach. Obecnie prawie w każdym banku spłacając kredyt wcześniej, płaci się odsetki jedynie za faktyczny okres wykorzystania kredytu, a dodatkowo po okresie karencji (od 3 do 7 lat) nie jest pobierana prowizja za tę transakcję.
Podsumowując, warto inwestować własne środki, które po systematycznym oszczędzaniu przez ok. 5 do 10 lat dadzą środki na częściową, a nawet całkowitą spłatę kredytu.
oprac. : Gold Finance