Klienci TFI preferowali fundusze akcji w październiku 2007
2007-11-12 19:02
Przeczytaj także: Poznamy przeciętne wynagrodzenie w Polsce w III kwartale 2007
Główne indeksy europejskie powstrzymały dzisiaj serię trzech spadkowych sesji z rzędu, chociaż ciężko mówić o jakimś odreagowaniu, skoro o godz. 17 zyskiwały zaledwie kilka dziesiątych procenta. Brak popytu na akcje nie może dziwić, skoro na światowych parkietach utrzymują się negatywne nastroje, zwłaszcza jeśli chodzio sektor bankowy. Dziś kolejna amerykańska instytucja finansowa rozczarowała rynek swoimi wynikami (fundusz Blackstone) oraz pojawiły się spekulacje, że dobre wyniki w trzecim kwartale banku Goldman Sachs są rezultatem kreatywnej księgowości. Spadki cen akcji napędzają również drożejący jen, który wymusza zamykanie pozycji carry trade oraz silnie taniejące surowce, na których tracą spółki wydobywcze. Odreagowuje również Wall Street, które po ostatniej przecenie również jest bardzo wyprzedane. O godz. 17.00 indeksy S&P i Dow Jones zyskiwały po 0,7 proc.
WALUTY
Dolar umocnił się dziś do euro o 0,9 proc., a w porównaniu do piątkowego poranka, euro staniało o dwa centy i jest wyceniane na 1,454 USD. Dolar jest najmocniejszy od zeszłego czwartku, niewątpliwie mamy więc do czynienia z korektą na tej parze, co tylko potwierdza znaną tezę, że kiedy "wszyscy" znają już przyszły kierunek ruchu, to najwyższy czas na zmianę trendu. Naturalnie to nawiązanie do powszechnych już na świecie opinii o konieczności sprzedaży dolara, wobec jego osłabienia. Naturalnie takie zachowanie rynku - jednodniowa korekta - nie oznacza jeszcze, że dolar odwrócił trend. Ale można się z tego nauczyć, że jeśli coś drożeje przez 12 tygodni (euro), to może nadejść lepsza okazja do kupna takiego aktywu.
Kurs dolara spadł za to do jena poniżej 110 JPY. To wciąż powyżej dołka (dolara) z maja ub.r., który jest mocnym wsparciem. Euro spadło do jena o 2 proc. i jest najtańsze od dwóch miesięcy.
U nas dolar podrożał do 2,504 PLN, euro trzyma się 3,64 PLN, a frank utrzymał się na 2,22 PLN.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce