Polska: inflacja wzrosła do 3 proc.
2007-11-14 19:22
© fot. mat. prasowe
Wczorajsze silne wzrosty na Wall Street spowodowały, że dzisiejsza sesja na giełdzie w Warszawie zaczęła się również od wzrostów. Indeksy otworzyły się z dużą luką w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Rację więc miało Ministerstwo Finansów, które taką prognozę wzrostu cen podało już kilka dni temu. Ekonomiści ankietowani wczoraj sądzili, że będzie to 2,9 proc.
Przeczytaj także: Polska: jaka inflacja w w październiku 2007?
Nie miejsca po przecinku są jednak ważne. Warto zwrócić uwagę, że wiele z istotnych wag inflacji wzrosło bardziej od samego wskaźnika. Przede wszystkim chodzi o wzrost cen żywności (6,6 proc.) i paliw (7,6 proc.), co najmocniej odbija się na kieszeniach konsumentów. Mniejsze wydatki na łączność, rekreację czy odzież i obuwie tylko częściowo rekompensują to co czujemy w kieszeniach - życie zaczyna kosztować coraz więcej. Z innych dziś publikowanych informacji warto zwrócić uwagę na 2,6-proc. wzrost PKB w III kwartale w strefie euro i o 2,9 proc. w całej Unii. Na Węgrzech wzrost PKB był najwolniejszy od 10 lat i wyniósł zaledwie 1 proc.SYTUACJA NA GPW
Zaczęło się zgodnie z planem - od wzrostów, które zatrzymały się zaraz na początku notowań. Krótko po południu inwestorzy otrzymali też odpowiedź o charakter dzisiejszej sesji - kontynuacja odbicia, czy chwilowa okazja do pozbycia się akcji? Drugą z opcji wybrało więcej inwestorów, co przejawiło się m.in. w tym, że od początku do końca notowań WIG20 spadł o 100 punktów. Kulą u nogi okazały sie akcje banków, choć przed sesją BPH i Pekao pochwaliły się wynikami kwartalnymi, które mogłyby zadowolić największych malkontentów. Ale to właśnie akcje tych banków spadły najmocniej i widać, że rynek traci sentyment do całego sektora.
Obroty wzrosły dziś do 1,7 mld PLN co nie jest sygnałem, który świadczyłby na korzyść posiadaczy akcji. Podrożały akcje 132. spółek, potaniały 160.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce