GPW: traciły małe i średnie spółki
2007-11-15 18:51
Nie mają końca perturbacje na rodzimym rynku finansowym. Dzisiejsza sesja przyniosła poważną przecenę spółek o małej i średniej kapitalizacji oraz wyprzedaż złotego.
Przeczytaj także: Jaka inflacja w USA i UE?
Indeks mWIG, który mierzy koniunkturę wśród spółek o średniej kapitalizacji spadł dziś do poziomu najniższego od połowy stycznia tego roku i przełamał ostatecznie dołki z sierpnia. Tym samym nie można mieć już wątpliwości, co do zmiany trendu na spadkowy. Indeks sWIG, w którego skład wchodzą spółki o małej kapitalizacji znalazł się na najniższym poziomie od marca tego roku. Na kłopoty inwestorów giełdowych nałożyła się wyprzedaż złotego. Euro pierwszy raz od 22 października kosztowało dziś 3,67 PLN, a frank osiągnął kurs najwyższy od miesiąca – 2,235 PLN.SYTUACJA NA GPW
Dzisiejszej wyprzedaży na GPW nie da się usprawiedliwić niczym innym niż tylko paniką ze strony indywidualnych inwestorów, zaangażowanych w akcje bezpośrednio, lub w fundusze inwestycyjne. Tak modne w I połowie roku fundusze małych i średnich firm, teraz płacą wysoką cenę za swoją popularność próbując wycofać z GPW środki (na życzenie klientów) nie znajdują chętnych na posiadane akcje. I to mimo, że wiele z nich prezentuje już fundamentalnie całkiem atrakcyjne wyceny. Mniej istotna jest tutaj przecena spółek z WIG20, ta rozegrała się przy niższych obrotach. Szukanie wsparć mija się z celem – jak dotąd są bez problemów przełamywane. Jedyna rada – szukać wartości fundamentalnej w firmach i nie poddawać się emocjom. Dziś podrożały akcje 15. spółek, potaniały 296. Lekkie odbicie na koniec notowań niczego nie przesądza na jutro.
GIEŁDY W EUROPIE
Na europejskie parkiety powróciły spadki w wyniku silnego wzrostu inflacji w eurolandzie oraz złych informacji z sektora bankowego. Wprawdzie inwestorzy spodziewali się wzrostu CPI w październiku do 2,6 proc., ale potwierdza to tylko, że ECB ma ograniczone pole manewru, w przypadku gdyby gospodarka silnie zwolniła. Takie zagrożenie płynie w jej krwiobiegu, czyli sektorze finansowym- angielski Barclays poinformował o 2,7 mln USD straty na ryzykownych kredytach, a francuski Credit Agricole o gorszych wynikach niż oczekiwano. Traciły również spółki surowcowe w wyniku spadków miedzi i złota na giełdach towarowych. Dosyć spokojnie rozpoczęła się sesja w Stanach- po godzinie 17:00 główne indeksy były na lekkich minusach przy niewielkich zmianach japońskiego jena (który często wyprzedza ruchy cen akcji).
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Mickiewicz / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce