eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe 12-16.11.07

Rynki finansowe 12-16.11.07

2007-11-16 20:22

Przeczytaj także: Rynki finansowe 05-09.11.2007


RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o trend na rynku polskich papierów skarbowych. A zatem inwestorzy – głównie zagraniczni – nadal pozbywają się naszych obligacji, dyskontując już spodziewane kolejne podwyżki stóp procentowych w Polsce. To m.in. także przyczyna osłabienia złotego. Jak zwykle trudno powiedzieć, który z czynników – bo drugim jest „globalna awersja do ryzyka” odgrywa większą rolę na rynku. Ale można powiedzieć, że rentowność 2-latek wzrosła o kolejne 16 punktów (20 punktów w poprzednim tygodniu) do 5,84 proc. Rentowność dziesięciolatek to już 5,74 proc. (5,59 proc. przed tygodniem). Stopa rynkowa trzymiesięcznego WIBOR wzrosła do 5,33 proc. z 5,28 proc. przed tygodniem.

Zagraniczne rynki

Rentowność dziesięcioletnich obligacji amerykańskiego rządu spadła o 10 punktów do 4,14 proc. Inwestorzy kupowali obligacje w obawie przed spadkami na giełdach, ale już nie tak ochoczo jak w zeszłym tygodniu, ponieważ maleją nadzieje na kolejną obniżkę stóp procentowych w USA.Rentowność 10-letnich obligacji niemieckich wzrosła natomiast o 1 punkt do 4,11 proc. W Europie nie ma co myśleć o obniżce stóp procentowych. Warto zwrócić uwagę jak niewielka różnica dzieli rentowność amerykańskich i europejskich obligacji. A także na fakt wzrostu różnicy (na obydwu rynkach) między rentowno-ścią 2- i 10-letnich obligacji.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Niewiele dobrego można powiedzieć o sytuacji na GPW, skoro WIG spadł o 4,65 proc. i był to jego trzeci spadek z rzędu. Nie mniej można pocieszyć się faktem, że obroty nie wzrosły (8,8 mld PLN), a spadek dotyczy w większym stopniu małych i śred-nich spółek, a nie blue chips, które uważane są – jako słynniejsze – za lepszą miarę tego, co na rynku się dzieje. WIG20 spadł w tym tygodniu o 3,1 proc., nie był to więc mały spadek. Co jednak mają powiedzieć inwestorzy posiadający akcje spółek z mWIG (w dół o 6,8 proc.) czy sWIG (spadek o 8,2 proc.). W przypadku mWIG i sWIG obroty były najwyższe od sierpnia tego roku – to potwierdza siłę trendu. Nie znaczy to bynajmniej, że wyprzedaż którą mamy w tym segmencie rynku ma silne podstawy fundamentalne. Ale z rynkiem się nie dyskutuje.

W nadchodzącym tygodniu 40 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się wzrostu WIG20, a 27 proc. sądzi, że spadki będą kontynuowane. Wniosek jak przed tygodniem – wzrost analitycznego optymizmu nie jest dobrym znakiem dla rynku.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: